Kupujete s hypotékou? Takto má vyzerať kúpna zmluva

kupna zmluva moneyhoon hypoteka

Kúpna zmluva alebo Zmluva o prevode vlastníctva musí obsahovať všetky právne náležitosti, aby sa naplnil prevod vlastníctva a nedošlo k prerušeniu či zamietnutiu konania. To zvládne každý advokát, ale aj advokát potrebuje vedieť, čo je dôležité pre banku, v ktorej si klient berie hypotéku.

Kúpna zmluva z pohľadu banky

Banka veľmi podrobne skúma podmienky, za ktorých vašu nehnuteľnosť kupuje. Toto sú hlavné body, ktoré ju zaujímajú.

Kto?

Kto je vždy žiadateľ o hypotéku.

Od koho?

Od koho je predávajúci a teda vlastník nehnuteľnosti.

Čo?

Čo je presná špecifikácia prevádzaných nehnuteľností. Špecifikácia v zmluve sa musí zhodovať so špecifikáciou v znaleckom posudku a inak to môže byť iba v prípade, že sa zakladá iná ako kupovaná nehnuteľnosť.

Za akých podmienok?

Za akých podmienok je definované kúpnou cenou, pričom banku zaujíma ako bude kúpna cena uhradená. Toto je zároveň aj najčastejším miestom kde sa robia chyby.

Prvou a najčastejšou chybou je, že jednotlivé časti kúpnej ceny neobsahujú číslo účtu ani odvolanie na číslo účtu v záhlaví. Druhým nedostatkom, ktorý by sa nemal stávať je neuvádzanie alebo nesúľad medzi číselnou hodnotou a slovom prepísanou hodnotou. 

Často úmyslom klientov s cieľom „okabátiť“ banku sa v návrhu kúpnej zmluvy neuvádza, či peniaze tvoriace rozdiel medzi výškou hypotéky a kúpnou cenou kupujúci uhradí z vlastných zdrojov alebo z nejakých iných. Iné zdroje môžu byť aj úverové a ak by mal mať klient v čase čerpania hypotéky aj iný úver, je potrebné, aby banka posudzovala už žiadosť o hypotéku s týmto úverovým záväzkom. Ak sa totiž v úverovom registri nenachádza schválený úver, banka nevie aká výška úveru je/bude a ani splátku nepozná. Ak však v čase čerpania bude klient predkladať kúpnu zmluvu a časť kúpnej ceny uhradí z iného úveru, banka si zopakuje/môže zopakovať dopyt do registra, aktualizuje si prepočet a pokiaľ klient nemal dostatočne vysoký príjem, výšku hypotéky môže znížiť aj napriek už podpísanej úverovej zmluve.

hypokalkulacka moneyhoon

Toto je príklad štandardných bodov úhrady kúpnej ceny

1. časť kúpnej ceny vo výške: suma rezervačného poplatku (slovom hodnoty zodpovedajúca výške zaplateného rezervačného poplatku) bola uhradená v termíne

2. časť kúpnej ceny vo výške: napr. 20% kúpnej ceny mínus zložený rezervačný poplatok (tiež uvedenie hodnoty slovom) bude uhradená na účet predávajúceho (uvedenie čísla účtu alebo odvolanie sa na číslo účtu uvedené v záhlaví kúpnej zmluvy) v deň predloženia LV kupovanej/kupovaných nehnuteľnosti/í s vyznačeným číslom konania zhodným s číslom konania na návrhu na vklad záložného práva financujúcej banky kupujúcich a bez akýchkoľvek iných prebiehajúcich konaní (ostatné podľa skutkového stavu nehnuteľnosti/í).

3. časť kúpnej ceny vo výške „výška schválenej hypotéky (tiež uvedenie hodnoty slovom) kupujúci uhradia z prostriedkov financujúcej banky, a to po splnení podmienok čerpania finančných prostriedkov financujúcej banky kupujúcich.

Ostatné dojednania a podmienky sú vždy individuálne a aj tieto body sa môžu líšiť. Niekedy sa jednotlivé časti kúpnych cien vyplácajú na viaceré účty, lebo je viac predávajúcich alebo je na nehnuteľnosti ťarcha banky, ktorú je potrebné vyplatiť. Inokedy sa nehnuteľnosti nadobúdajú podielovo a niekedy je na financovanie aj dodatočné úverové prostriedky alebo sa zakladá iná ako nadobúdaná nehnutenosť. Proste možných kombinácií je veľmi veľa.

Chcete doriešiť kúpu bez zbytočných stresov?

Ak riešite svoju prvú kúpu alebo chcete mať zvýšený komfort a minimum stresov či prekvapení pri riešení hypotéky na novú nehnuteľnosť, radi vám s tým pomôžeme. A ako to robíme? Najlepšie to vystihujú recenzie od ľudí, ktorí s nami riešili hypotéku.

Potrebujete poradiť?
Martin Vacho
Expert na hypotekárne poradenstvo
Martin má za sebou cez 1 000 vyriešených hypoték, čo z neho robí zodpovedného poradcu pre financovanie vášho bývania.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  aké úverové maximum môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.