Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.
Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.
Berkshire is built to last – Berkshire je postavená tak, že vytrvá
Toto si prečítate na konci jednej sekcie listu, ktorý každoročne od roku 1965 (!) píše Warren Buffett akcionárom v Berkshire Hathaway. Ten posledný je z 24. februára 2024. Podobne ako ostatné roky aj tento stojí za 20 minút vášho času.
Na 15-16 stranách navnímate princípy a filozofiu jedného z kľúčových ľudí, ktorí postavili najznámejšiu investičnú firmu, ktorá má najväčšiu hodnotu čistého majetku (“net worth”, 561 miliárd USD) spomedzi 500 najväčších amerických firiem. Áno… vrátane Apple, Amazonu, či Google.
Heh, bolo by skvelé ak by náš štát bol postavený na podobných princípoch “built to last”. V snahe neupadnúť do depresie, tu je pár postrehov, verím prenositeľných aj do našich životov.
Berkshire je neobvyklá konzistentná a má jasno vo svojich cieľoch: Berkshire kupuje celé firmy alebo ich časť len ak majú silné a trvácne ekonomické fundamenty a dobrú cenu. Príkladom tu je veľakrát spomínaná investícia do Coca Coly – založenej v roku 1886 – firmy s nesmiernou silou svojej značky a postavená na fakte, že spotreba nápojov je jednoducho nadčasová.
Vy ste na tom ako? Aké princípy riadia vaše investície času a peňazí? Má váš zamestnávateľ a práca dobrú návratnosť v podobe peňazí a vášho dlhodobého rastu? 😉 Zveľaďujete vedome svoj ľudský kapitál?
Focus je na operačný zisk (37,4 miliárd USD v roku 2023) t.z. schopnosť firmy stabilne generovať hodnotu pre svojich zákazníkov a dosahovať pri tom zisk. Warren jednoznačne komunikuje, že prioritou nemôže byť každý deň skáčuca trhová hodnota akcií, ktorá v prípade firiem, ktoré Berkshire vlastní, vie skákať o 5 miliárd USD denne. Bohužiaľ, veľakrát pohyby trhu vedú nezrelé manažmenty spoločností robiť nesprávne krátkodobé rozhodnutia, či prehnane masírovať firemné účtovníctvo.
Prenesene do nášho sveta: prioritou je generovať stabilný príjem, ideálne z viacerých zdrojov, ktorý pokryje naše výdavky vrátane rezervy na opravy nášho majetku a ľudského tela. Ak sú naše rozpočty nastavené tak, že musíme v investíciách maximálne riskovať alebo si na dovolenku požičiavať, niečo nie je v poriadku.
Finančná stabilita – Berkshire disponuje s 122 miliardami USD v hotovosti a pokladničných poukážkach – objem, ktorý je považovaný za oveľa vyšší ako diktuje “bežná múdrosť” (taktiež je to predmet častej kritiky Berkshire outsidermi). Počas paniky v roku 2008 takto Berkshire nepotrebovala bankové úvery alebo vydávať dlhopisy. Pointa, citujem: “Nepredpokladali sme, že nastane obdobie hospodárskej paralýzy, ale vždy sme boli na ňu pripravení.”
Naša finančná stabilita je funkciou výšky našej finančnej rezervy. Aká je tá vaša? Ste pripravení na prípadný ekonomický útlm? Veď EÚ sa v roku 2023 vyhla recesii len o chĺpok.
O týždeň budeme pokračovať.
Majte krásny víkend,
Erik.