Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.
Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.
Tento týždeň s kolegami prednášame o finančnej odolnosti – čo to je a ako o nej rozmýšľať.
V jadre veci stojí nasledovné (inšpirácia z našej praxe a už známeho Shana Parrisha): predpovedať budúcnosť je ťažšie ako si myslíme. Veci idú podľa plánu alebo v rámci normy až do momentu, keď nejdú. Ak sa darí, bezpečnostná rezerva a poistené riziká nám pripadajú ako vyhodené peniaze. Keď sa niečo pokazí, absencia bezpečnostnej rezervy alebo pokrytých rizík znamená zásadný prúser. Bezpečnostnú rezervu potrebujete najviac vo chvíli, keď si začnete myslieť, že ju nepotrebujete.
Zatiaľ všetko v poriadku, rozumieme si. Skutočnosť je opäť pestrejšia ako si myslíme. Veľa z nás je nedostatočne poistených alebo podpoistených a ani o tom nevie. Prípad zemetrasenia na východe, zhorené strechy a príbehy mnohých ľudí, ktorí vo finančnej tiesni musia organizovať zbierky, hovoria sami za seba.
Pár princípov, ktoré mi dávajú zmysel:
- Aj napriek tomu, že si myslíte, že viete budúcnosť dobre predvídať (veľa krát v podobe “mne sa také určite nestane”) – buďte na prúser pripravení. Pripravenosť, ako mentálne nastavenie, vám zachráni kožu.
- Niektoré, aj veľmi nepríjemné udalosti sa nám v živote určite stanú. My len nevieme kedy. Zaraďte sem vážnejšie zdravotné problémy nás alebo našich blízkych, finančný stres, vzťahové veci (napr. rozvod), prírodné udalosti alebo stratu príjmu.
- Udalosť, ktorá vie mať zásadný negatívny vplyv (veľký prúser), si vyžaduje veľkú bezpečnostnú rezervu. Ak je “cena” nepríjemnej udalosti nízka (malý prúser), bezpečnostná rezerva môže byť nízka alebo žiadna. Tu si navnímajte rozdiel medzi nákladmi na drahú liečbu alebo dopady spôsobenej škody na zdraví (napr. zrazíte niekoho pri lyžovaní) a výmenu domáceho spotrebiča.
- Bezpečnostná rezerva by mala pokrývať dvojnásobok dopadov zlého scenára. Ak vám nájdenie nového zamestnania bude odhadne trvať 3 mesiace, mali by ste byť schopní z rezerv prežiť 6 mesiacov. Ak náklady na rehabilitáciu po páde na bicykli predstavujú 1 500 EUR, majte kapacitu uniesť 3 000 EUR.
- Bezpečnostnú rezervu máte buď vo forme, ideálne, likvidného majetku (napr. hotovosť na účte) alebo si ju môžete kúpiť za poplatok vo forme poistenia.
Finančná odolnosť spočíva v pripravenosti. Pre každého z nás je rôzna v závislosti od toho, koľko máme a koľko si môžeme dovoliť “stratiť”. Pozor však, v momente, keď sa prúser stane, nikto z nás nechce riešiť peniaze.