Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.
Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.
Prekvapilo ma, aká vie byť príjemná atmosféra aj pri diskusii o peniazoch a našich prístupoch k nim. Podieľal som sa na tom ako moderátor iba čiastočne, väčšinu ťarchy odpovedí niesli Karol, Martin, Lenka a Mišo, s ktorými sme strávili v utorok hodinku a pol v slovnom ping pongu.
Príjemnosť atmosféry je fajn, mňa však pritom tešila a stále teší iná vec a je to aj hlavný dôvod prečo Moneyhoon robíme. Je ňou platforma odovzdať jednu, či dve myšlienky, ktoré ak si osvojíme, niečo zmenia. Respektíve existuje nenulová šanca, že niečo zmenia. Buďme realistickí.
Myslím, že sa nám to podarilo. V diskusiách počas a po stretnutí rezonovalo myšlienok viacero. Vyberám niektoré z nich. Vy si vyberte alebo vyzdieľajte tú svoju.
Martin Vacho: “Bývanie je o potrebe” – v reakcii na otázku, či máme ďalej čakať na pokles cien nehnuteľností, či zníženie úrokových sadzieb (ako vieme, tieto dva javy sa zväčša nedejú súčasne). Ak bývať vo vlastnom vašou potrebou je (pozor, nie je to samozrejmé, keďže sa vyžadujú nemalé kompromisy) cesty k nemu existujú aj dnes. Aktuálnym pozitívom je lepší výber nehnuteľností a dobrá šanca získať slušnú zľavu. A k financovaniu – hypotéka je napokon séria časových úsekov, pre ktoré je fixovaná rôzna (a negociovateľná!) úroková sadzba. Po tých aktuálne vysokých prídu, verím už čoskoro, lepšie časy a vlastné bývanie nám všetkým zlacnie.
Lenka Rolincová: “Chcete zostať na niekom závislí? – v diskusii o tom, ako rozmýšľať o ochrane pred veľkými nečakanými prúsermi, ktoré nás doslova nezabijú, ale dlhodobo znížia našu schopnosť generovať príjem. Neviem ako vás, mňa predstava závislosti vcelku desí. Keď sme pri tejto téme, prišlo mi aj opätovné uvedomenie, že životné poistenie mnoho ľudí nerieši s myšlienkou na seba, ale preto, že chce aby ich blízki “zostali v pohode”.
Karol Kleinmann, klinický psychológ: “Sme evolučne prednastavení konzumovať odmeny (rozumej zarobené peniaze) okamžite”. Znie to očividne!? Čo však nedoceňujeme je náročnosť zmeny ak s tým chceme niečo spraviť. Nemalé a opakované úsilie v podobe akejkoľvek disciplíny (napr. ambícia sporiť alebo chudnúť) je vyčerpávajúce. Súčasne sa nám priebežne nedostáva okamžitá a dostatočne veľká odmena. V opačnom garde, ak pochybíme, nezažívame okamžitú negatívnu spätnú väzbu. Cítite ten prúser? Nielenže to trvá a stojí energiu…ale ani ten dopamín tam nie je.
Inak, spojiť finančné a psychologické témy bolo fajn. Vďaka Karolovi a platforme ksebe. Budeme sa tešiť nabudúce.