Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  akú výšku hypotéky môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čo ovplyvňuje vaše úverové maximum?

Maximálnu výšku hypotéky ovplyvňujú tri hlavné faktory. Prvým z nich je bonita žiadateľov o hypotéku.

Bonita

Do stanovenia bonity vstupujú parametre:

  • Vek, od ktorého sa odvíja maximálna možná doba splatnosti, pretože čím je doba splatnosti kratšia, tým je vyššia mesačná splátka. Vyššia splátka môže znamenať menšiu výšku hypotéky pri rovnakých mesačných príjmoch
  • Výška a zdroj príjmu. Niektoré príjmy banky posudzujú odlišne a zatiaľ čo jedna banka nemusí niektorý zdroj príjmu akceptovať vôbec, iná ho môže akceptovať čiastočne alebo aj v plnej výške.
  • Počet žiadateľov a počet vyživovaných osôb.
  • Výška mesačných splátok úverov a ich zostatok, v prípade, že ich klienti majú.
uverove maximum hypoteka moneyhoon

Parametre zakladanej nehnuteľnosti

Druhým dôležitejším faktorom určujúcim maximálnu možnú výšku hypotéky sú parametre zakladanej nehnuteľnosti. Ak už po zadaní vašich parametrov žiadateľa bude maximálna výška hraničná s tým, čo by ste potrebovali, existuje reálne riziko, že po doplnení údajov k nehnuteľnosti, môže byť maximálna výška vašej hypotéky ešte o niečo nižšia. Bonitu nehnuteľnosti ovplyvňuje typ zakladanej nehnuteľnosti (byt, dom, pozemok, rekreačný objekt), lokalita a hodnota nehnuteľnosti.

Účel

Tretím, najdôležitejším faktorom je účel, na ktorý hypotéku potrebujete. Ten môže mať opäť vplyv na dobu splatnosti alebo na výšku úrokovej sadzby, čo v oboch prípadoch ovplyvní výšku mesačnej splátky.

úverové maximum hypotéka moneyhoon

Všetky uvedené parametre môžete zadať do našej online kalkulačky, ktorá vám ukáže, akú maximálnu výšku hypotéky môžete získať. Kalkulačka porovnáva hlavné hypotekárne banky pri financovaní do 70 % z hodnoty zakladanej nehnuteľnosti. 

Ak vám na úvod stačia aj približné hodnoty, urobte si rýchly prepočet zohľadňujúci iba vašu životnú situáciu. Ak potrebujete presný prepočet, využite rozšírenú verziu, v ktorej je potrebné vyplniť aj údaje o nehnuteľnosti a účele hypotéky a získajte tak konkrétne a aktuálne ponuky bánk doslova za pár minút.

Potrebujete poradiť?
Martin Vacho
Expert na hypotekárne poradenstvo
Martin má za sebou cez 1 000 vyriešených hypoték, čo z neho robí zodpovedného poradcu pre financovanie vášho bývania.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.