Neinvestujte! Toto je 7 dôvodov prečo nezačať investovať

neinvestujte-toto-je-7-dovodov-preco-nezacat-investovat

Čoraz viac ľudí v súčasnosti investuje. Sťahujú peniaze z bankových účtov a investujú do fondov, akcií či dlhopisov. Je to však vhodné pre každého? Pozreli sme sa na prípady, kedy sa neodporúča investovať.

Kedy neinvestovať:

1. Nedokážete si mesačne odložiť ani 30 eur?

V prípade, že je váš rozpočet taký napätý, že nedokážete túto sumu ušetriť, na investovanie by ste mali nateraz zabudnúť. Sústreďte sa najprv na stabilizáciu vašej finančnej situácie. Upracte si vo výdavkoch, eliminujte zbytočné nákupy a určite si preverte, na ktorých finančných produktoch dokážete ušetriť. Ak je to možné, pokúste sa zvýšiť si plat aspoň o infláciu. Plusový rozpočet je základom pre tvorbu finančného zabezpečenia v budúcnosti.

2. Nemáte vybudovanú hotovostnú rezervu?

Potrebujete mať na účte alebo v hotovosti úspory aspoň na tri, ideálne na šesť mesiacov života. Táto rezerva slúži pre prípad dlhšej práceneschopnosti, straty práce, či neočakávaných vyšších výdavkov. Ak takýto vankúš nemáte, hrozí vám, že peniaze, ktoré ste investovali budete vyberať skôr ako ste pôvodne zamýšľali. Takto im nedoprajete dostatok času, aby vám priniesli želané ovocie.

3. Čakajú vás v blízkej dobe zvýšené výdavky?

Plánujete v najbližších šiestich mesiacoch kupovať nehnuteľnosť, auto či drahšie zariadenie do bytu? Nechajte si na to dostatočnú hotovosť. Investovať znamená odložiť a nechať peniaze pracovať dlhodobo – ideálne tri a viac rokov. Čím dlhšie obdobie, tým lepšie dokážete preklenúť dočasný pokles trhov. Investovanie nie je špekulácia s nákupom a predajom v horizonte týždňov, či mesiacov.

4. Neprekáža vám, že vaše úspory znehodnocuje inflácia

Všetky peniaze máte doma, alebo na bankovom účte. Nevadí vám, že z ich kúpnej hodnoty vám inflácia aktuálne odkrajuje 15 percent ročne. V takom prípade neinvestujte. Ak sa však chcete proti inflácii brániť, investovanie je jediný spôsob.

5. Neplánujete ísť do dôchodku?

Štátny systém nikomu nezabezpečí dôstojnú penziu. Je treba sa zabezpečiť. Ak však neplánujete zostarnúť a ísť na dôchodok, tento fakt vás nemusí znepokojovať.

6. Neplánujete kúpu vlastného bývania?

Na dofinancovanie bývania dnes treba mať štandarne rezervu vo výške aspoň 20 percent z hodnoty nehnuteľnosti. Investovanie, ale najmä sporenie je spôsobom, ako si ju zabezpečiť, ak začnete dostatočne skoro. Ak však nechcete bývať vo vlastnom, nerobte si starosti.

7. Nechcete svojim deťom zabezpečiť lepšie vzdelanie? 

Štúdium na univerzite v zahraničí nie je zadarmo. Aj štúdium v Českej republike si vyžaduje vyššie náklady. Rodičia, ktorí chcú svojim potomkom zlepšiť šance v živote sporia na ich vzdelanie už od malička. Ak však nemáte pre svoje deti vysoké ambície, neinvestujte.

Ak ste však na predchádzajúce otázky odpovedali záporne, mali by sa nad investovaním zamyslieť.

Kedy investovať?

1. Dokážete si každý mesiac odložiť bokom aspoň 30 eur.

2. Máte dostatočný hotovostný bezpečnostný vankúš.

3. Chcete bojovať s infláciou.

4. Plánujete sa finančne pripraviť na penziu.

6. Radi by ste bývali vo vlastnom.

7. Máte ambíciu deťom zabezpečiť kvalitné vzdelanie.

Ako investovať?

Aj neprofesionálni investori dnes majú k dispozícii množstvo investičných nástrojov. Vybrať si z nich však nie je jednoduché. V Moneyhoon vám preto ponúkame možnosť zostaviť si investičné portfólio prostredníctvom osobnej konzultácie s našim expertom tu.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.