Ako zostrojiť dokonalý produkt alebo ako funguje cyklus nedostatku za hazardom

hazard newsletter moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

To, že hazard ako produkt funguje excelentne sme si písali minule. Len pre pripomenutie – v roku 2023 sektor zarobil 1,23 miliardy našich zdanených peňazí. Tento rok, sa stavím o 20 EUR, bude ešte lepší! 😁

Čo je také atraktívne za točiacimi sa kolesami v online kasínach, stávkami na športové výsledky, či lotériami?

Stávky sú predsa napínavé! V napätí sledujeme ako naša hra dopadne, cítíme sa živí…vyskúšali sme si to takmer všetci. Však kto by hral poker len tak, bez peňazí? 🙂

Pátranie po hlbších odpovediach začalo podcastom Richa Rolla, ktorý si do štúdia zavolal Michaela Eastera. Ten v roku 2023 vydal svoju knižku “Scarcity Brain”, v ktorej sa venuje aj vzniku rôznych závislostí. Čítam ostošesť a odporúčam.  

Podľa Michaela je príčinou starý známy pocit nedostatku, pocit, že nemáme dosť. Tento pocit údajne vychádza z našej dávnej minulosti, kedy sme žili v drsných podmienkach obklopení nedostatkom a to najmä jedla. Tí čo chceli viac, naháňali viac. Tí, pre ktorých nebolo pár hrstí kyslých bobúľ “dosť”, prežili. A tí čo prežili, odovzdali gény ďalšej generácii… a tak sa stalo, že sa vďaka prehistorickej genetickej výbave ‘prejedáme’ v čase hojnosti.    

hazard odkazuje na sposob ziskavania potravy v praveku

Zaujímavé to začína byť vtedy, keď náš pocit nedostatku uchopia produktoví dizajnéri. A hazard je tu priekopníkom, v Las Vegas existuje špeciálne kasíno, ktoré sa tomuto výskumu venuje exkluzívne. A tušíte správne, je mimoriadne úspešné.

Hazard a jeho cyklus

Takže ako to funguje? Cieľom je vytvoriť cyklus, ktorý funguje v troch krokoch:

  1. Príležitosť (“Opportunity”): Na začiatku musí byť príležitosť zlepšiť svoj život, či získať niečo hodnotné: vyhrať peniaze v kasíne alebo na športovej stávke, zvýšiť svoju popularitu na Instagrame, či získať “match” na Tindri.
  2. Neistá odmena (“Unpredictable reward”): V jadre systému je moment, keď veríme, že odmenu dostaneme, ale nevieme kedy a aká veľká bude. Nepredvídateľnosť odmeny je kľúčová, predvídateľné veci sú nudné.  Príklad online kasína tu je ľahko pochopiteľný – môžeme prehrať, vyhrať 50 centov, ale je tam šanca získať aj solídnych 250 000 EUR! Napätie sa tu pri pohľade na obrazovku dá krájať. Možno práve teraz… Náš mozog si počas točenia kolies, či kotúľania guličky vychutnáva mega dávky dopamínu. A čím dlhšie sa to deje tým dlhšie zotrváme pri hre.
  3. Opakovanie (“Repeatability”): Ups nevyšlo… bolo to tesné! Stláčam gombík opäť. Rýchlosť akou je možné akciu zopakovať je tiež kľúčový faktor. Zavedením elektronických automatov (“slot machines”) sa počet hier zvýšil z 300 na hodinu na neuveriteľných 600 až 900! A súčasne sa predĺžil priemerný čas hrania.
hazard a loteria moneyhoon

Vďaka premyslenému, otestovanému a fungujúcemu cyklu máme problém zachovať si nielen v hazarde tak potrebnú “mieru”. Náš mozog počas hrania produkuje dopamín, ktorý nás bohate odmeňuje a pozýva akciu opakovať. Spomínaný cyklus nájdete v mnohých návykových systémoch v podobe sociálnych médií (“koľko lajkov som dostal?”) , online zoznamiek (“pripojí si ma?”), či investičných aplikácií (ktorá akcia tento týždeň, či kvartál zarobí?”).

V tomto príspevku sme sa dotkli len pomyselnej špičky ľadovca. V každom prípade si na jednu-dve veci spomeňte, keď vás nabudúce zavalí prúd reklám na stávkovacie aplikácie počas reklamných prestávok.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  aké úverové maximum môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.