Investovanie nie je rébus

moneyhoon newsletter investovanie rebus

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Priznám sa hneď v úvode: pôvodne mal byť tento newsletter o inom. Ale zaúradol YouTube. Už ma pozná – vie, na čo obvykle kliknem.

Názov videa, na ktoré mi padol zrak, znelo ako výzva. “Dokážete vyriešiť rébus, ktorý Amazon dal na pohovore?”

Nad ním bolo na obrázku niečo ako veľké písmeno M. Neodolal som. Odporúčací algoritmus YouTube zafungoval a ja som klikol.

Z písmena M sa vykľuli dva stĺpy vysoké 50 metrov, spojených lanom s celkovou dĺžkou 80 metrov. Otázka: Ako ďaleko musia byť od seba tieto stĺpy, ak ohnuté lano je 10 metrov nad zemou?

Vyzeralo to ako rébus z kategórie Zaujímavých brnkačiek.

investovanie rebus moneyhoon

Skúšal som na to ísť jednoducho. Nejaký trik s trojuholníkmi? Kružnica? Po hodine vyzeral môj poznámkový blok ako da Vinciho skicár. Ale stále som blúdil v slepých uličkách.

Keď som už bol presvedčený, že kráčam po správnej ceste a pomocou hyperbolického kosínusu (Amazon bude mať asi vysoké štandardy) dokážem presne vypočítať vzdialenosť medzi oboma stĺpmi, napadlo mi niečo úplne triviálne.

Ak je dĺžka lana 80 metrov, zohnuté na polovicu meria 40 metrov, však? V takomto prípade by najnižšia časť lana bola od zeme vzdialená… Počkať! Presne 10 metrov!

Odpoveďou na otázku z pohovoru v Amazone je teda situácia, kedy je 80-metrové lano zohnuté presne na polovicu. Teda vtedy, keď sú oba stĺpy pri sebe, vo vzdialenosti 0 metrov.

Investičná elegancia

Newsletter od Moneyhoon ale nie je matematické čítanie. Dôvod, prečo som začal práve týmto spôsobom, s investovaním ale súvisí.

Pre väčšinu ľudí je to oblasť, pred ktorou máme prirodzený rešpekt. U niekoho to môže byť spôsobené tým, že o svete financií nevie vôbec nič. Akcie? Dlhopisy? Podielové fondy? ETF? Ani ťuk?

Iní o investovaní čo-to vedia. Uvedomujú si, čo všetko do tejto sféry patrí. A niektorí vedia toho až toľko, že sa môžu desiť z toho, koľko poznatkov ešte nemajú.

Možno do niektorej z týchto skupín patríte aj vy a výsledkom je paralýza z investovania. Neinvestujete, pretože toho o investovaní neviete nič. Alebo viete primálo. Prípadne priveľa.

Máte rešpekt, ktorý sa dá pochopiť. Ale aj cestu ako sa ho zbaviť: začať úplne jednoducho.

Matematická úloha z úvodu má aj komplikovanejšiu verziu. Stačilo by zvýšiť dno natiahnutého lana o pár metrov vyššie (napr. na 20 metrov) a už by ste sa museli popasovať s transcedentnou rovinnou krivkou. Nič vám to nehovorí? To je úplne v poriadku.

Seriózne investovanie nie je podmienené podobnými komplexnými vedomosťami. Chyták na prijímacom pohovore v Amazone by ste zvládli aj bez nich. S podobnou ľahkosťou, s akou riadite svoje auto a pritom ani netušíte, čo presne sa deje v útrobách motora.

Investovanie v skutočnosti je práve takouto jazdou. Jeho úlohou je dopraviť vás v čase s čo najmenším rizikom k určenému cieľu. Moneyhoon môže byť pri tom vašim osobným šoférom.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  aké úverové maximum môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.