Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.
„Viem si ľahko predstaviť, že 30 percent ľudí nahradí umelá inteligencia a automatizácia v priebehu piatich rokov,“ povedal CEO IBM Arvind Krishna Bloomberg-u rok dozadu.
Myslel pri tom na 26,000 pracovných pozícií v IBM, ktoré nemajú styk so zákazníkom t.z. najmä rôzne administratívne a podporné role. Pred pandémiou malo IBM podľa Denníka SME na Slovensku 4,600 zamestnancov, aktuálne ich je okolo troch tisíc. Prepúšťalo sa na jeseň (188 zamestnancov), prepúšťa sa teraz, rádovo v stovkách. Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR, aktuálne eviduje 439 “ohrozených” pozícií, veľká časť z nich môže byť práve IBM. Podobne ako IBM, prepúšťa DELL, AT&T, Johnson Controls, podobne uvažuje aj SAP. O prácu v treťom najvýznamnejšom odvetví v SR už prišli stovky ľudí.
AI v práci je nepopierateľne tu. Aj v Bratislave.
Mustafa Suleyman, pôvodný zakladateľ spoločnosti DeepMind, vo svojej knihe “The Coming Wave” poukazuje na to, že AI ekosystém sa vyvíja exponenciálne a očakáva, že podobne rýchle tempo vývoja bude zachované. V praxi to znamená rýchlejšie a schopnejšie AI modely osadené v širokom spektre aplikácií. A samozrejme… za nižšie ceny.
Napríklad, len tento pondelok OpenAI predstavilo svoj vlajkový model GPT-4o (“o” znamená “omni”). Tento natívny multimodálny model má potenciál úplne zmeniť spôsob akým ľudia interagujú s počítačmi. Jeho krátky čas odozvy umožňuje bežnú hovorovú konverzáciu s “AI”, dokáže moderovať online stretnutia, prekladať v reálnom čase, či vysvetliť akúkoľvek tému, ktorú mu vyzdieľate na svojej obrazovke. GPT-4o je nielen omnoho rýchlejší, ale aj o 50% lacnejší ako GPT-4. V utorok, AI novinky predstavoval na svojej I/O konferencii Google..
Pointou je, že rýchlosť vývoja a adopcie AI nám a pracovnému trhu nedáva dostatok času na adaptáciu. A to je hrubé podhodnotenie.
Otázka, čo s tým? Čo to pre nás znamená?
Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.
Za zamyslenie aktuálne dianie rozhodne stojí – aká je tá vaša pozícia? Aké percento z nej môže nahradiť softvérový alebo fyzický automat?
V najbližšej dobe, a je to trochu ironické, bude znalosť a expertné využívanie AI v podobe rôznych nástrojov nevyhnutnou súčasťou našej práce. Chceme predsa zostať užitoční. Už teraz podľa štúdie Microsoftu a LinkedIn 66 % manažérov tvrdí, že by nezamestnali niekoho bez zručností v oblasti umelej inteligencie.