Hypotéka a daňové priznanie 2024: oplatí sa dôkladne pripraviť

danove priznanie hypoteka moneyhoon

Podnikáte ako živnostník a plánujete kúpu nehnuteľnosti? Budete ku kúpe potrebovať hypotéku? V tom prípade vás bude najviac zaujímať, koľko vám banky požičajú. Kľúčové je daňové priznanie, na základe ktorého banky vypočítajú možnú výšku hypotéky. Odporúčaním je, prísť s daňovým priznaním pred jeho podaním a nižšie v texte sa dozviete prečo.

Pripravte si daňové priznanie vopred

Pri žiadosti o hypotéku bude potrebné, aby ste mali uzatvorené účtovné obdobie, a teda splnili aj minimálnu dĺžku podnikania, ktorú má každá banka nastavenú inak. Po splnení minimálnej dĺžky podnikania bude potrebné, aby ste mali spracované daňové priznanie k dani z príjmu.

Ak ste živnostník a uplatňujete si paušálne náklady, vyskúšajte možnosť bezplatnej online prípravy daňového priznania.

Máte vypracované daňové priznanie? Takto môžete získať hypotéku

Toto sú tri možnosti, ako môžete postupovať:

1. Osobne predložte daňové priznanie banke.
Skôr, ako podáte daňové priznanie zájdite s ním do jednotlivých bánk a nechajte si vypracovať na základe neho ponuky. I keď pracovník banky by mal vedieť vypočítať váš príjem aj bez neho a tak pripraviť ponuku, v skutočnosti to tak nie vždy je. Výhodou je, že tá žiadosť sama o sebe vás k ničomu nezaväzuje a môžete ju odvolať okamžite, ako zistíte, že výška nie je postačujúca na to, čo by ste chceli.

2. Nájdite si finančného sprostredkovateľa.
Nájdite si externého sprostredkovateľa hypotekárneho financovania, ktorý vám (v ideálnom prípade) pomôže nájsť riešenia. Potom už iba treba dúfať, že to riešenie bude objektívne a nie o banke, s ktorou má najmenej práce alebo kde má atraktívnejšiu províziu za sprostredkovanie. Ak budete na ponuky bánk čakať dlhšie, pravdepodobne by ste mali hľadať iného. 🙂

martin vacho danove priznanie hypoteka

3. Vyskúšajte bezplatný online nástroj, ktorý vám okamžite vypočíta hypotekárne ponuky.
Využite najpresnejší online generátor ponúk hypotekárneho financovania Moneyhoon, ktorý zahŕňa ponuky ôsmich bánk a zohľadňuje rôzne typy príjmov. Ponuky dostanete v priebehu niekoľkých sekúnd potom, ako odpoviete na nevyhnutné otázky. K ničomu sa nezaväzujete a ak si vytvoríte zadarmo účet v Moneyhoon, údaje viete neskôr upraviť alebo doplniť a zároveň si v priebehu pár sekúnd aktualizovať prepočty v čase. Napríklad, keď si nájdete o 6 mesiacov nehnuteľnosť.

ponuky hypotek moneyhoon

Ako banky posudzujú váš príjem a daňové priznanie?

Všetky banky vedia akceptovať príjem vypočítaný zo základu dane pred zdanením mínus zaplatená daň delené 12. Takto vznikne akceptovateľná výška mesačného príjmu.


Príklad
Pri tržbách 45.000 € je základ dane pred zdanením vo výške 23 456 €, výška zaplatenej dane je 2 456 € odpočítame od základu dane a dostaneme sa k sume 21.000 €, ktorú vydelíme počtom mesiacov v roku, teda číslom 12 a dostaneme výšku príjmu pre úverovanie vo výške 1 750 €.

Iná možnosť, ktorú neposkytujú všetky banky je zaujímavá pre podnikateľov, ktorí majú paušálne výdavky. Banky vedia akceptovať určité percento (maximálne 60%) z celkového ročného obratu v poslednom zdaňovacom období. Percento akceptácie výšky obratov sa líši v závislosti od banky, oblasti podnikania a či existuje napríklad nejaká mandátna zmluva alebo preferovaná skupina (advokáti, lekári…).

danove priznanie


Príklad
V praxi to môže vyzerať tak, že v jednej a tej istej banke sa ocitnú dvaja klienti s rovnakým obratom napríklad 45 000 € a jeden bude mať výšku príjmu akceptovanú vo výške 60 %, čiže 27 000 € delené 12 a teda výška mesačného príjmu pre banku bude 2 250 €, zatiaľ čo iná banka uzná iba 30 %, čo predstavuje 13 000 € a teda 1 125 €. To samozrejme bude mať vplyv na výšku hypotéky, ktorú klient môže dostať. Ak sa vám zdá 30 % málo, vedzte, že sú aj banky, ktoré neakceptujú príjem z tržieb vôbec a budete posudzovaní na základe prvého princípu.

zena hypoteka moneyhoon danove priznanie

Dajte na radu odborníka

Ako vidíte, bez toho, aby ste museli „optimalizovať“ daňové priznanie môže stačiť zmeniť stratégiu účtovania a viete získať vyššiu hypotéku. Viac o výpočtoch a pravdepodobnosti akceptácie príjmov sa dozviete na nezáväznej bezplatnej konzultácii.

Máte otázky? My máme bezplatné odpovede. S hypotekárnym financovaním vám ochotne pomôže Martin Vacho, ktorý je zodpovedný za hypotekárne oddelenie v Moneyhoon. Ako prvý krok odporúča urobiť si zadarmo prepočet hypotéky s Moneyhoon a následne sa s Martinom vecne poradiť, ako so skúseným špecialistom, ktorý vám pomôže s celým procesom úspešného získania vlastného bývania. Ak máte otázky, obráťte sa bezplatne na experta Martina nižšie.

Potrebujete poradiť?
Martin Vacho
Expert na hypotekárne poradenstvo
Martin má za sebou cez 1 000 vyriešených hypoték, čo z neho robí zodpovedného poradcu pre financovanie vášho bývania.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.