Novoročné predsavzatia? Nemáme niečo ľahšie a súčasne… lepšie?

novorocne predsavzatia moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Verím, že ste do nového roku vykročili tou správnou pomyselnou nohou. Je polovica januára, mnohí z nás na sviatky už zabudli a mnohí sme, okrem každodennej operatívy, ponorení v rôznych formách plánovania, či prioritizovania. S pozície šéfa startupu mám s týmto procesom každodennú bytostnú skúsenosť.

Podobne ako o aktivitách, ktoré zvýšia pravdepodobnosť úspechu firmy, môžeme uvažovať aj o aktivitách, ktoré zvýšia pravdepodobnosť úspechu vás samotných. Pre niektorých z nás plánovanie má formu cieľov, či novoročných predsavzatí v podobe “toto musím, či určite robiť budem, a toto už nie”. Tí, ktorých tento proces ešte neotrávil a nezanevreli naňho, veľa zdaru! Dajte vedieť keď sa tak stane. 🙂

Problémov s klasickými predsavzatiami typu, “tento rok obmedzím cukor, či alkohol, budem sa viac hýbať, schudnem, či začnem sporiť” je mnoho. Tie očividné sú absencia konkrétneho cieľa, času a konkrétnych aktivít. Existencia samotného cieľa a plánu však nestačí. Sakra! To skutočne ťažké je robiť veci konzistentne v čase… t.z. opakovane, veľa krát a počas dlhého obdobia.

V praxi to znamená úsilie v podobe opakovaných vedomých rozhodnutí a sebakontroly. Tušíte správne… nefunguje to. Čo funguje viac podľa Daniela Kahnemana je ak tieto rozhodnutia nahradíme automatickými pravidlami. Namiesto váhania nad dezertom, či odrieknutia impulzného nákupu čohokoľvek (šak šetrím!) môžeme mať pravidlá “dezerty si dávam len v sobotu” a “na všetky nákupy nad 100 EUR sa vyspím”. Verte, náš mozog sa poteší a uľaví sa mu.

Oblasť našich financií si automatické pravidlá zaslúži, či skôr vyžaduje. Dajte tomu šancu, výsledky sa úročia, doslovne aj metaforicky. Tu sú tie moje, viac typov nájdete nižšie. Inšpirácii vďačím Shane Parrishovi a jeho knihe Clear Thinking.

Cieľ: Vyrovnaný ročný rozpočet 2024

Pravidlo: Každé ráno sa pozriem, koľko mi zostáva do konca mesiaca.

Pravidlo: Každý mesiac zistím aké som mal väčšie neočakávané výdavky.

Cieľ: Nezabudnem na poistenia, dane a diaľničné známky. Je to drahé.

Pravidlo: Produkty zaradím do správy tretej strane, ktorá sa o ne postará za mna (neuveríte, robíme to konečne v Moneyhoon)

Cieľ: Pravidelne investujem X EUR mesačne

Pravidlo: Mám nastavený trvalý príkaz

Aj v malých zmenách našich ‘systémov’ je veľká sila. Dokážete viac s menším (mentálnym) úsilím. Prajem vám všetkým úžasný rok 2024!

Ukážky automatických rozhodovacích pravidiel

  1. Mám trvalý príkaz na prevod na sporiaci účet vo výške 50 EUR, kým moja rezerva nedosiahne 4 500 EUR.
  2. Začnem pravidelne investovať. Mám trvalý príkaz na prevod na investičný účet vo výške 80 EUR.
  3. Žiadne nákupy na splátky. Ak si vec neviem kúpiť celú, nekupujem ju.
  4. Žiadny nesplatený dlh na kreditnej karte.
  5. Náklady na letné a zimné dovolenky spolu nepresiahnu 3 000 EUR.
  6. V meste večeriam maximálne 2-krát mesačne.
  7. Na všetky nákupy nad 150 EUR sa vyspím.
  8. Každý mesiac zistím o koľko som navýšil alebo znížil svoje úspory.
  9. Mám dôležité platby a dátumy exspirácií vo svojom finančnom kalendári.
  10. Raz ročne zabezpečím diagnostiku svojich peňazí.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.