Materstvo je pre mňa nová realita. Prvýkrát som sa stala finančne závislá od manžela

narodenie dietata je nova realita aj pre rodinny rozpocet

Materstvo prináša mnohé zmeny a okrem toho, že mení váš bežný deň, výrazne zasahuje aj do rodinného rozpočtu. Žena doma s dieťaťom sa stáva finančne závislou od svojho manžela. Mamy toho síce zvládnu veľa, no pri kope povinností, s hypotékou na krku a popri dieťatku to môže byť výzva. Ako zvládnuť naďalej manažovať rodinný rozpočet aj pri zvýšených výdavkoch? Svoje skúsenosti vyrozprávala mamička Janka.

V článku sa dozviete:

  1. Ako si jednoduchšie manažovať finančný rozpočet.
  2. Ako sa pripraviť na situáciu, ak by sa manželovi nebodaj niečo stalo.
  3. Ako zabepečiť pre svoje dieťa kvalitné vzdelanie.
  4. Prečo si pomôcť zadarmo digitálnym nástrojom.

Píše Janka, 31 ročná mamička.

Sme my mamy schopné zvládnuť naozaj všetko?

Minulý rok sme s manželom začali žiť novú realitu – narodila sa nám dcéra. Ak máte deti, určite rozumiete, čo tým myslím.  

Raz som sa dostala k textu, ktorý tvrdil, že materstvo je akoby umením žonglovania s prioritami. S týmto výrokom do veľkej miery súhlasím. Byť mamou predstavuje neustále nasadenie 24 hodín denne, 7 dní v týždni, s množstvom radosti, ale aj nových výziev. Ide o neustály kolobeh, kde sa striedajú starostlivosť o dieťa, rodinu, domácnosť a ak sa občas podarí, aj starostlivosť o seba samú.

materstvo moneyhoon narodenie dietata sprava financii

Veď to poznáte, času je málo, povinností je nekonečne veľa a finančné prostriedky sú často obmedzené. Avšak, my mamy sme skutočnými majsterkami v efektivite, schopné zvládnuť naozaj všetko.

Manažovanie rodinného rozpočtu

Materstvo je jedinečnou cestou, ktorá mení nielen váš život, ale aj váš finančný rozpočet. Prináša mnoho emócií a radostí, ale aj nové finančné záväzky. Manažovanie rodinného rozpočtu preto nikdy nebolo viac aktuálne. Je nevyhnutné prispôsobiť rodinný rozpočet novým nákladom, ktoré sa objavia s príchodom nového člena rodiny.

Pravidelné sledovanie a plánovanie výdavkov sa preto stali u nás doma bežnou “zábavnou” aktivitou. Každý neplánovaný výdavok môže značne ovplyvniť rodinný rozpočet. Som tá, ktorá si svoje výdavky sleduje v tabuľkách, vždy som bola trochu tabuľkový typ. Avšak vie to byť zdĺhavé a občas aj neprehľadné. Našťastie, dnes už na toto existujú bezplatné online riešenia ako Moneyhoon, kde si viem svoje výdavky prehľadne kategorizovať. Vytvorila som si kategóriu „Emma“, kde sledujeme, koľko peňazí utrácame na dcérku. Do svojho Moneyhoon profilu som pripojila môj aj manželov účet z inej banky, čím sme získali prehľad o výdavkoch celej domácnosti. Vďaka tomu jednoducho viem, koľko peňazí v danom mesiaci ešte môžem minúť. Zároveň si viem lepšie naplánovať financie na budúce mesiace.

sprava financii moneyhoon

Počas materstva som sa naučila oveľa lepšie hospodáriť s peniazmi. Deti neustále rastú a vyvíjajú sa, a každú chvíľu potrebujú nové oblečenie, topánky alebo hračky. Preto väčšinu vecí pre dcérku nakupujem z druhej ruky. Takýmto spôsobom sa dajú kúpiť veci vo výbornom stave, často minimálne opotrebované, za zlomok ceny. Naopak, veci, ktoré sú už malé a dcérka ich viac nevyužíva, predávam ďalej.

Zistila som, že drevené hračky nie sú len ekologickejšou formou, ale si aj udržia hodnotu pri prípadnom predaji. Začali sme využívať aj požičovňu hračiek, kde si za pár eur viete požičať kvalitné drevené hračky na obdobie, kedy bude vaše dieťa baviť. Taktiež sa u nás doma stalo bežným zvykom, že plienky kupujeme iba v mesačných baleniach, a pravidelne sledujem zľavy na detské produkty v rôznych e-shopoch. Možno sa to zdá ako zanedbateľné maličkosti, ale takéto malé „hacky“ nám vedia každý mesiac ušetriť desiatky až stovky eur.

ušetriť s drevenými hračkami

Nečakané situácie, ako je prasknuté čelné sklo na aute, vytopení susedia alebo vykradnutá pivnica, nás určite nepotešia. A našu peňaženku už vôbec nie. Preto je pre nás s manželom samozrejmosťou mať krytie v podobe havarijného poistenia, či poistenia majetku pre prípad podobných nepredvídateľných situácií. Také vytopenie suseda dokáže vyjsť aj na tisícky eur a to by nás celkom poznačilo.

Podmienky na trhu poistenia sa menia veľmi rýchlo a samozrejme nemôžem si dovoliť presedieť hodiny pri počítači hľadaním tej najlepšej. Svoje poistenia si už nejaký čas strážim cez Moneyhoon. Viem, že keď vyprší aktuálne poistenie, príde mi automaticky email, v ktorom nájdem novú najlepšiu ponuku na trhu. Keď uspím malú, pozriem si ho a na pár klikov mám nové a niekedy aj lacnejšie poistenie. Zaspávam tak o čosi pokojnejšie.

zivotne poistenie sprava produktov moneyhoon

Čo ak sa manželovi niečo stane?

V minulom roku som sa ocitla v situácii, keď som sa prvýkrát v živote stala závislou od svojho manžela. Mám na mysli finančne závislou. Spomínam si na to, ako mi pár mesiacov po narodení dcérky prišiel prvýkrát rodičovský príspevok vo výške 412,60 EUR (rodičovský príspevok na rok 2024 sa zvýšil na 473,30 EUR). Dovtedy som bola riadne zamestnaná a zvyknutá na pravidelný mesačný príjem.

Od tohto momentu som bola závislá od manžela a celý chod domácnosti závisel len od jeho príjmu. S nižšími príjmami, vyššími výdavkami a hypotékou na krku, sme sa ocitli v novej životnej situácii. Tieto zmeny ma prinútili premýšľať o tom, čo by sa stalo, keby sa manželovi niečo stalo. Keby sa mu nebodaj dlhodobo znížila schopnosť generovať príjem či už následkom úrazu alebo choroby (samozrejme bála som sa a bojím sa o neho stále). Po viacerých diskusiách s manželom ale aj kamošmi, ktorí sú v podobnej situácii, sme sa rozhodli uzavrieť životné poistenie, čo nám dáva istotu a bezpečie v prípade nečakaných udalostí.

Tip: Čo by ste mali určite vedieť o životnom poistení v mladšom veku? Prečítajte si článok s našou poistnou expertkou.

Chceli sme nezávislý prepočet a radu, keďže takéto poistenie má veľmi zložité podmienky no zároveň veľmi nedôverujeme finančným agentom. Použili sme túto kalkulačku, kde sme síce vpísali viacero údajov, no o to presnejšiu ponuku sme získali. Opäť sme výrazne ušetrili čas, keďže sme nikam nemuseli chodiť a ponuky sme detailne prediskutovali s expertom na životné poistenie z Moneyhoon cez videohovor vtedy, kedy nám to časovo vyhovovalo. Všetku potrebnú dokumentáciu k poisteniu mám navyše uloženú v Moneyhoon online účte, vďaka ktorému dostanem upozornenie vždy keď je poistné potrebné uhradiť. Zároveň viem poistenie jednoducho zmeniť, alebo ho zrušiť.

Tip od Moneyhoon: Čo je potrebné doplniť k uzatvoreniu poistnej zmluvy?

Životné poistenie je zložitý produkt, do ktorého vstupuje veľmi veľa parametrov. Mnohokrát ide aj o citlivé zdravotné údaje, ktoré poisťovňa potrebuje pre nacenenie vášho poistenia. Údaje je potrebné poisťovni nahlásiť čo najpresnejšie, aby ste sa vyhli možným komplikáciám pri vyplácaní poistného v prípade poistnej udalosti. Toto sú niektoré z nich:

  • Doklad totožnosti každého poisteného, e-mail, telefonický kontakt a pár dodatočných informácií, ako napr.: výška a váha poistených, pravák/ľavák, fajčiar/nefajčiar, dioptrie.
  • Dokladovanie príjmu pri vybraných pripoisteniach.
  • V prípade zhoršeného zdravotného stavu elektronické kópie lekárskych správ, resp. diagnóz.
  • Informácie o všeobecnom lekárovi.
  • Pracovné zaradenie a športová činnosť.
  • Pravidelne užívané lieky.

Chceme dcérke zabezpečiť kvalitné vzdelanie

Spomínam si, ako som od svojich starých rodičov ako desaťročná dostala vkladnú knižku na ktorej mi nasledujúce roky sporili peniaze na štúdium. V tej dobe išlo o bežný spôsob sporenia pre deti. Avšak časy sa menia a s tým aj možnosti, ako šetriť na budúcnosť svojich detí.

Uvedomujem si, že sporenie na bežnom alebo termínovanom účte už nie je najvýhodnejšou možnosťou, nakoľko peniaze na účte iba nečinne ležia a nereflektujú aktuálnu infláciu. Záleží nám na budúcnosti našej dcéry, a preto jej plánujeme zriadiť investičné sporenie, čo nám umožní zhodnocovať financie dlhodobo a s perspektívou na budúcnosť.

Záleží nám na budúcnosti našej dcéry, a preto sme jej po narodení zriadili investičné sporenie, čo nám umožňuje zhodnocovať financie dlhodobo a s perspektívou na budúcnosť. Rozhodli sme sa investovať prídavok na dieťa, ktorý dostávame mesačne od štátu vo výške 60 EUR. Na investovanie sme si zvolili ETF indexové fondy, pretože ponúkajú diverzifikáciu, teda rozloženie rizika, ktoré nám vyhovuje.

Ak by som prídavok na dieťa vo výške 60 € každý mesiac 18 rokov investovala, spolu by to bolo investovaných 13 000 €. Pri očakávanom výnose 5 % a ročnom správcovskom poplatku 1 % by suma vzrástla až na 19 000 €. To je celkové zhodnotenie takmer 47 %. Pričom prídavok na dieťa bude v čase ešte určite rásť na vyššiu sumu ako je 60 €. Očakávaná suma sa tak ešte zvýši. Ak by sme dobu investovania predĺžili až na 25 rokov, dieťaťu by som našeštrila minimálne 31 000 €. A to je už slušný štart do života dospelého, ktorý rieši auto či bývanie.

Konečne existuje online šuplík

Mám rada systém a štruktúru. Najmä v papieroch a v číslach. U nás doma môžete nájsť 2 plné šuplíky s rôznymi zmluvami a dokumentmi. V šuplíkoch nenájdete žiadny neporiadok, ale pekné “komíniky” z dokumentov, ktoré sú logicky zoradené. Každý dokument či zmluva prislúcha do jednej z viacerých kategórií (hypotéka, práca, lekári, poistenia, atď.), pričom každá kategória má svoj vlastný šanón. V šanónoch v ktorých to dáva zmysel, sú dokumenty zoradené chronologicky. Online dokumenty mám zase v “cloudovej online zásuvke”. Jednoducho, mám rada, keď je v tom poriadok.  

Napriek tejto organizovanosti mi chýbal nástroj alebo platforma, ktorá by ma upozornila na dôležité dátumy ako napríklad výročie fixácie na hypotéke, alebo platenie mestskej dane z nehnutelnosti. Niektoré dátumy mám poznačené v kalendári, ale ani zďaleka nie všetky.

sprava financii moneyhoon

Nedávno som objavila službu správa financií od Moneyhoon a moje srdiečko poskočilo.  Všetky zmluvy a finančné produkty som si uložila do svojho online Moneyhoon účtu, kde mám všetko pokope a dostupné 24/7. Dáta sú šifrované, takže sú rovnaké zamknuté ako keď som ich mala zamknuté u seba doma v šuplíku. Vďaka notifikáciám mi už neujdú dôležité finančné dátumy a exspirácie.

Materstvo je obrovská škola života a naučí nás veľmi veľa. Okrem iného aj nové zručnosti v oblasti riadenia rodinných financií. Je v poriadku nechať si pomôcť a zjednodušiť si život online nástrojmi, ktoré dokážu toho viac ako bežný internetbanking. Napríklad ako je Moneyhoon. Je zadarmo, za vyskúšanie nič nedáte. Ja som veľmi spokojná, pretože mám jasný finančný plán, a myslím, že som pripravená aj na nečakané udalosti. Zároveň s manželom máme aktívny prístup k financiám, aby sme zabezpečili lepšiu budúcnosť pre našu dcéru a stabilitu pre celú rodinu.

Potrebujete poradiť?
Naďa Masarovičová
Naďa Masarovičová
Expertka na životné a neživotné poistenie
Dlhoročná expertka na životné a neživotné poistenie, ktorá vám pomôže s nastavením poistenia toho, čo je vo vašom živote najdôležitejšie.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.