Bublinka, či bublina? Sú naše akciové investície v zajatí AI ošiaľu?

bublina moneyhoon newsletter

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Príspevok tento týždeň patrí investovaniu a je určený tým, ktorí investujú a aj tým, ktorí nad investovaním len uvažujú. Ak preskočím na záver (“spoiler alert”)… aj teraz je na investovanie dobrý čas.

Index 500 najväčších amerických spoločností S&P 500 dosiahol svoje historické maximum, v preklade to znamená, že priemerná cena akcií týchto 500 spoločností ešte nikdy, nikdy nebola vyššia. Trhová hodnota miláčika trhu – NVIDIA, ktorá vyrába procesory potrebné pre AI aplikácie stúpla od začiatku tohto roku o neuveriteľných 1 tisíc miliárd USD. 🤯

Sme na vrchu bubliny?

Otázkou, relevantnou a veľmi medializovanou je, či sme podobne, ako v roku 2000 na vrchu bubliny a čaká nás bolestivé vytriezvenie.

Po odpoveď si skočme k niekomu, kto je hodnoverný a kto si spravil domácu úlohu, povedzme Rayovi Dalio-vi, zakladateľovi hedžového fondu Bridgewater.

Ray aktuálny stav trhu porovnáva s vývojom za posledných 100 rokov v 6-tich hlavných metrikách, ktoré indikujú “bublinatosť” trhu. Fakt výborné čítanie nájdete tu.

V sumári: aktuálne akciový trh, napriek historickému maximu, nevyzerá veľmi bublinato – celkový ukazovateľ bublinatosti je na 52. percentile, kde historické bubliny presiahli 70. percentil.

Situácia je bublinatejšia (učiteľka slovenského jazyka by mi dala právom facku) pri 7 technologických firmách tzv. “úžasných sedem” – NVIDIA, Meta, Amazon, Alphabet, Apple, Microsoft, ktoré spolu tvoria 25 % trhu. Cena týchto titulov je relatívne “drahšia”, ale nedá sa zatiaľ hovoriť o riadnej bubline. A tu prichádzame k jadru veci – cena akcií reflektuje (aj) očakávanie toho, koľko daná firma zarobí v budúcnosti – ako rýchlo bude firma rásť. A rast, úžasných 7, je aktuálne výrazne závislý od adopcie umelej inteligencie. Ak sa AI v praxi osvedčí a povedie k vysokým zárobkom všetko OK. Ak nie, môžeme zažiť masívne zníženie ceny. A tu je fér priznať, že nikto nevie ako to dopadne… ani Ray.

Pointa: s mierou neistoty je investovanie spojené vždy, ako v 90. rokoch s nástupom internetu tak aj teraz s nástupom AI. Určite dáva zmysel byť súčasťou a profitovať z aktuálneho vývoja. Prípadné korekcie po historických maximám sú súčasťou hry. Dôležité je aplikovať zdravý rozum – investujte taký objem peňazí, ktorý nebudete krátkodobo potrebovať. Investujte priebežne a dlhodobo – takto sa vaše investície v čase rozložia a nebudú zbytočne závislé na “správnom momente”.  Aj teraz je dobrý čas.

V Moneyhoon sme vytvorili z pohľadu poplatkov férový investičný produkt, ktorý naše a vaše investície dodatočne diverzifikuje v čase. Nevytvárame nič, čo by sme si sami nekúpili. Dajte vedieť, radi vám poskytneme väčší detail, zarezervujte si konzultáciu tu.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.