My nie sme Taliani, Lenka…

taliani moneyhoon newsletter

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Michal Nalevanko, investičný stratég Moneyhoon.

Nasledujúcu správu ste tento týždeň v médiách mohli pokojne prehliadnuť: Slovensko sa stalo najrizikovejšou krajinou Európskej únie, v ktorej sa platí eurom.

Dôvera v to, že štát dokáže rozumne hospodáriť (rozumej míňať menej a utrácať zmysluplnejšie) je na bode mrazu.

Ešte pred tromi rokmi nám ako krajine verili investori a finančné trhy prakticky rovnako ako Nemecku.

Dnes sme sme za Portugalskom, Španielskom, aj Gréckom. Teda krajinami, ktoré sa ešte nedávno potácali nad priepasťou bankrotu.

Slovensko je dnes horšie aj ako Taliansko, ktoré je svetovou legendou vo veľkosti štátneho dlhu a neschopnosťou politikov niečo s tým vôbec urobiť. A to majú Taliani ešte horší rating ako Slovensko.

taliani vlajka moneyhoon

Prečo to spomínam?

Lebo veriteľmi Slovenska nie sú len investičné fondy, ktoré držia jeho štátne dlhopisy. Takmer s istotou ste nimi aj vy. A to aj vtedy, ak ste nikdy neinvestovali do štátnych dlhopisov vydaných Slovenskou republikou.

Veriteľmi ste preto, lebo ste akceptovali prísľub štátu: za to, že mu zaplatíte odvody, dostanete v budúcnosti dôchodok ako protihodnotu.

Kedy? To môžete len tušiť, dôchodkový vek sa mení podľa politických nálad v krajine.

Koľko? Ešte väčšia neznáma. Môžete predpokladať, že o 20-30 rokov bude dôchodkový systém fungovať podľa rovnakých (alebo aspoň podobných) pravidiel ako dnes. Ale stavíte na to svoju finančnú budúcnosť?

A aby toho nebolo málo, zemetrasenie sa chystá aj v druhom pilieri, v ktorom na svoj budúci dôchodok investuje už takmer dva milióny Slovákov.

Štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš po takmer 11-ročnej tvorivej odmlke začal koncom decembra opäť blogovať. A to, o čom píše, je vskutku desivé.

Ak by došlo na naplnenie jeho vízií, politici by si z druhého piliera urobili bankomat. Už dnes je v ňom 15 000 000 000 eur. Dostatočne veľká suma na to, aby si politici od nej držali odstup.

Myslieť na budúcnosť pri čítaní podobných správ nie je prejav zodpovednosti, ale pudu sebazáchovy.

Môžete si kúpiť byt. Motorový čln, diamantový náhrdelník, dovolenku v Mongolsku. Ak na to nemáte, banka vám rada požičia. Je to jej hlavný biznis.

Dôchodok? To je úplne iná káva. Na ten vám nepožičia nik, môžete zarábať mesačne koľko len chcete.

Toto všetko sú varovné signály. Môžete ich ignorovať, ak chcete.

Alebo sa múdro rozhodnúť už dnes a začať dlhodobo investovať.

Jedno aj druhé je len vaša voľba.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.