🏠 Riešite bývanie a neviete akú hypotéku môžete získať?

Zistite tu

Prečo je životné poistenie nesprávnou obeťou šetrenia?

preco-je-zivotne-poistenie-nespravnou-obetou-setrenia

Prečo je životné poistenie nesprávnou obeťou šetrenia?

Napätá ekonomická situácia spôsobuje mnohým finančné problémy. Rastúce ceny sa podpisujú pod vyššie výdavky. Ľudia tak prehodnocujú svoje rozpočty a snažia sa ušetriť. Obeťou býva niekedy aj životné poistenie. Môže ísť však o nesprávny krok. Prečo?

„Je nerozumné vypovedať životnú poistku ako celok. Ak chce niekto ušetriť, mal by sa zamerať skôr na nastavenie svojej poistky a optimalizovať ju,“ hovorí poistná expertka Moneyhoon.

Možnosť flexibility poistky

Pripomína, že zmluvy životného poistenia sú koncipované flexibilne. Je teda možné k nim priebežne pridávať alebo rušiť jednotlivé poistné riziká a tým regulovať výšku plateného poistného. Ak sa teda niekto ocitne v napätej finančnej situácii a chce ušetriť, odborníčka radí ponechať si poistené aspoň tie najdôležitejšie riziká. 

Zdroj: Unsplash

„Svojim klientom odporúčam mať pokryté minimálne štyri riziká. Ide o smrť, trvalé následky úrazu, invaliditu a kritické choroby. Medzi ne patrí napríklad infarkt, rakovina, srdcovo-cievne ochorenia. Vtedy zvyčajne začína veľký a dlhodobý problém,“ upozorňuje špecialistka. Krytie týchto problémov by si preto podľa nej ľudia mali ponechať.

V prípade potreby odporúča šetriť na rizikách, ktoré nemajú až taký dopad na osobné financie. Ide napríklad o poistenie drobných úrazov. „Bez ich poistenia dokážeme žiť,“ hovorí. Rovnako tak o krytie hospitalizácie. Pobyt v nemocnici už dnes totiž zvyčajne netrvá dlho, nepredstavuje tak veľkú finančnú záťaž.

Poistenie uzavreté neskôr je drahšie

Zrušenie zmluvy ako celku je nevýhodné z viacerých dôvodov. Jedným je vyššia cena poistenia uzatvoreného neskôr. Ak sa totiž človek poistí vo vyššom veku, zaplatí viac, ako keď pokračuje v zmluve, ktorú uzavrel mladší. Pre poisťovňu predstavuje vyššie riziko. 

Podobne poistenie zdražuje aj zhoršenie zdravotného stavu, ku ktorému mohlo medzičasom dôjsť. Aj tu sa poisťovne pozerajú na vyššie riziko a výsledkom býva drahšia poistka, či dokonca nepoistiteľnosť niektorých rizík.

Ďalšou nevýhodou je nutnosť opätovne absolvovať tzv. čakaciu dobu. Je to obdobie plynúce po uzatvorení zmluvy, ktorým sa poisťovne chránia pred poistnými podvodmi. V prípade poistenia invalidity to býva 12 až 24 mesiacov. Až po uplynutí tohto času získa človek plnú poistnú ochranu. 

Odporúčame v prípade nutnosti šetrenia pozrieť sa na nastavenie jednotlivých rizík. “V prípade potreby je možné zmenu poistnej zmluvy realizovať pri splatnosti poistného. Ak teda niekto platí poistku mesačne, môže tak urobiť raz za mesiac,“ pripomína expertka.

1200 630 Redakcia

Leave a Reply