Šťastné a veselé! Pokoj, oddych a snáď aj malý priestor reflektovať

reflektovat vianoce na konci roka

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Týždeň pred Vianocami je vskutku pozoruhodný čas – pre mnohých v mojom okolí vrcholí jesenné vypätie a únava. V práci alebo organizačných prípravách doťahujeme, čo sa ešte dá. Niektorí vypili už skôr, však nech dovolenky neprepadnú, a tento týždeň už má pre nich nádych a klesajúcu rýchlosť nadchádzajúcich sviatkov. V každom prípade… už aby tu tie Vianoce konečne boli! 

Sviatky lásky a pokoja, plné cesty a žalúdky, príležitosť potrénovať vďačnosť, či trpezlivosť v rozhovoroch v širších rodinných kruhoch. Popri všetkých aktivitách a televíznom programe snáď aj priestor krátko reflektovať o tom, čo sa nám podarilo, a čo nie v roku 2023.

Priznám sa, nemám (zatiaľ) dobrý a stručný návod na koncoročnú reflexiu, ak vy máte, potešte ma. ChatGPT som sa pochopiteľne spýtal 😉, odpoveď neoslnila, ale hlavné body tam boli.  V každom prípade oblasť financií by súčasťou koncoročnej reflexie mala byť, najmä v aktuálnej situácii.

Už teraz vieme, že rok 2024 nebude jeden z tých ľahších. Tých dôvodov je viacero: od pretrvávajúcej inflácie, cez stále vysoké sadzby na hypotékach, znížený odvod do 2. piliera, až po technickú recesiu, v ktorej sa EU pravdepodobne nachádza. To všetko znie “ekonomicky” a vzdialene – dopady na našu finančnú realitu však pocítime bytostne. 

A tak – zamyslime sa krátko ako nám posledný rok finančne darilo, oslávme väčšie, či menšie úspechy v podobe zvýšených úspor, či rastúcom zostatku na investičnom účte. Ak sa veci nepohli žiadaným smerom, priznajme si rastúce zadlženie, či 6 mesiacov, keď sme sa nevpratali do mesačného rozpočtu.

Vedzme, že bez reflexie neexistuje zmena k lepšiemu. Robiť veci rovnako ako doteraz a očakávať zmenu je známkou.. veď viete čoho. 

V mene celého Moneyhoon tímu vám prajem krásne a pohodové Vianoce. Ďakujeme a vážime si vašu priazeň v roku 2023. V oblasti financií vás naďalej budeme radi sprevádzať aj v novom roku 2024.

PS. Mikro návod – pár otázok a odpovedí. Doprajte si ich, nič viac, nič menej. Ak chcete nástroj, ktorý efektívne pomôže s odpoveďami, použite Moneyhoon.

  1. Vytvorili, či zmenšili ste svoje úspory tento rok? Boli vaše celoročné príjmy vyššie alebo nižšie ako výdavky? (poznámka: neuvažujte výdavky financované čerpaním nového dlhu). 
  2. Koľko mesiacov “prežijete” ak by vám úplne vypadli príjmy? (poznámka: neuvažujte, že použijete peniaze na vašich investičných účtoch alebo čerpanie dodatočného dlhu)
  3. Aký je zostatok všetkých vašich úverov, pôžičiek vrátane odložených splátok? Aká je vaša celková mesačná splátka dlhu v EUR, koľko % príjmu to predstavuje?
  4. Koľko peňazí ste na svoje investičné účty poslali a koľko ste vybrali? Aká je aktuálna hodnota celého vášho investičného portfólia?

Osobné financie sú osobné – aký máte z minulého roku pocit? Ak dobrý, paráda. Ak nie úplne, dajte vedieť a my dáme vedieť, čo s tým.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.