Téma AI v novom roku… už asi nikoho neprekvapí, či?

ai financie moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Téme generatívnej AI je nemožné sa vyhnúť, valí sa na nás z médií, sociálnych sietí, ako aj prezentácií konzultantov (pozdravujem bývalých kolegov z BCG). Očakávania sú veľké a na hmatateľné výsledky si počkáme. Je však nespochybniteľné, že budúcnosť bude iná. Už len bežné využitie ChatGPT, Barda, či Grok-a mení naše životy.

Nás samozrejme zaujíma využitie AI v oblasti osobných financií a tu ma neprekvapila, ale potešila štúdia PLAID z minulého roku na vzorke cca 2 000 Američanov. Tu sú 2 body, ktoré rezonujú:

  • 53 % respondentov dúfa, že im umelá inteligencia pomôže pri riešení finančných problémov a najmä asistencia pri „znížení výdavkov na pravidelné služby (“bills”) a vyjednávaní lepších podmienok“.
  • Približne polovica opýtaných chcela, aby im AI pomohla s „problémami so zákazníckymi službami (51 %), poradenstvom pri zostavovaní rozpočtu (50 %) a správou predplatného (50 %)”.

Čo mi rezonuje je praktickosť – chcem AI, ktorá mi pomôže znížiť náklady, nenechá ma čakať na zákazníckej linke a zmanažuje všetky moje “predplatné”. Tomu bodu o pomoci pri zostavovaní rozpočtu neverím… jedine, že by AI ten rozpočet riešila úplne za nás. O aktivitách, ktoré vyžadujú disciplínu a dlho trvajú, sme už písali…však viete. 🙂

Cesta k autopilotovi vo financiách sa definitívne otvára. Nebude dlho trvať, dúfam, keď budeme mať roboty, ktoré za nás v správnom čase preskenujú celý trh, nájdu pre nás (nie banku, či poisťovňu) najlepšie riešenie, kontrakt uzavrú a zaplatia. V prvom kroku, samozrejme s naším schválením. Nazvime tento model kopilot. Teším sa, budem mať o starosť menej.

Koniec koncov presne tam v Moneyhoon smerujeme s našou službou správy financií. Je to síce hybridný model (človek + AI), ale pre ľudí rovnaký výsledok…niekto sa stará o vaše bežné finančné produkty ako hypotéky, poistky áut, či majetku. Vy nemusíte a môžete ísť… napríklad behať.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.