Ako zarábajú vaše nevyužité aktíva?

aktiva moneyhoon newsletter

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Teraz X, predtým Twitter sa hemží správami a názormi rôznej kvality, tu veľmi záleží koho sledujete a koho nie. Inými slovami máte vcelku dobrú kontrolu nad tým, čo sa vám zobrazí, na rozdiel od Facebooku, ktorý osobne považujem za nečitateľný.

Práve na X som našiel inšpiráciu pre tento týždeň, konkrétne od Codie Sanchez, ktorá spravila krátky zoznam firiem, ktoré postavili svoj biznis na tom, že “odomykajú” nevyužité aktíva ľudí a firiem (Underutilized inventory model). Princíp je jednoduchý. Vy máte niečo, čo na 100 % nevyužívate. A keď to práve nepotrebujete, požičiate to niekomu kto to potrebuje… za poplatok.

Najznámejší a najúspešnejší príklad je Airbnb, firma ktorej trhová hodnota je aktuálne 90 miliárd USD. Pointa nie je úspešnosť firiem, ale princíp odomykania “vašich” na 100 % nevyužitých aktív.

Otázka teda stojí takto: ak chcete extra príjem, aké aktíva okrem svojej nehnuteľnosti viete “odomknúť”?

Tu je pár zaujímavých nápadov, veľa z nich nebude pre podmienky Slovenska úplne relevantná, ale ako podnet na zamyslenie poslúžia:

  • Zdieľanie samotných aút (bez šoférovania) (príklad: Turo) – ak máte napríklad väčšie auto požičali by ste ho niekomu na dovolenku?
  • Poskytnutie úložného priestoru (príklad Neighbor) – máte miesto v garáži, voľnú pivnicu, či voľnú izbu v dome?
  • Máte bazén, kde by sa radi ostatní kúpali? (príklad Swimply)
  • Prenajímate si kanceláriu, ale nepotrebujete ju celú? (príklad Liquid Space)
  • Máte pozemok, miesto, kde by niekto rád kempoval? (príklad Hipcamp)  

Samozrejme, našim veľkým a na 100% nevyužitým aktívom je náš čas a zručnosti. Tí manuálne zruční zarábajú na Super Sused, ktorý rád využívam. Dnes večer sa teším sa tréning, kde náš inštruktor Juri, okrem toho, že ho to nesmierne bavi, vymieňa svoj čas za členské. Týmto pozdravujem!

Ak sa chce, možnosti sú. A je tu ešte jedno aktívum… ako využívate svoj voľne ležiaci “keš”? Zarába vaša hotovosť dostatočne, či nič nerobením stráca hodnotu?

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.