Hypotekárny trh postihlo v minulom roku prudké zvyšovanie sadzieb. Priemerné úrokové sadzby vzrástli z menej ako percenta na začiatku roka k štyrom percentám na jeho konci. Zásadne to zmenilo pohľad na výhodnosť financovania bývania úverom.
Skončil sa tak dlhé roky trvajúci trend poklesu sadzieb, ktoré sa z najvyšších úrovní dostali na takmer najnižšiu hodnotu v Európe. V najlepších časoch bolo na Slovensku možné získať úver na bývanie aj za 0,5 percenta.
Hypotéky sa vďaka tomu predávali takmer „ako teplé rožky“. Banky ich používali ako vstupnú bránu ku klientom, keď si úverom otvorili možnosť ponuky iných produktov.
Hypotekárny trh sa však vlani zmenil. Niektorí ľudia už na neho nedosiahnu. Vynára sa preto otázka: Sú hypotéky ešte stále dostupné?
Trh s hypotékami nezamrzol
Koncom roka poskytli banky hypotéky v objeme 962 miliónov eur. Je to o tretinu menej ako pred rokom, no presne toľko ako v roku 2020. Čísla teda dokazujú, že banky hypotéky naďalej poskytujú a časť žiadateľov sa dokázala s novými podmienkami vysporiadať. Úver si však berie menej ľudí ako pred rokom.
„Vzhľadom k rastúcim úrokovým sadzbám a legislatívnym obmedzeniam si pri dnešných cenách nehnuteľností môže dovoliť hypotéku oveľa menšie percento klientov. Zmeny sa menej dotkli ľudí s vyšším finančným príjmom,” hovorí Martin Vacho, hypotekárny expert v Moneyhoon.
Na hypotéku sa tak kvalifikujú najmä žiadatelia s lepším príjmom, ktorí nie sú zaťažení iným úverom. Z trhu takmer vypadli špekulanti. Dnes už totiž nemá zmysel brať si úver a za pár mesiacov kupovaný byt so ziskom predať. Ani cena nehnuteľností, ani cena finančných zdrojov to už neumožňujú. Na trhu tak zostali najmä tí, ktorí si kupujú bývanie pre svoju vlastnú potrebu, napríklad mladé rodiny. Dokazuje to aj realitný trh. Dopyt a ponuka sa zhruba vyrovnali. Medzikvartálne už trh nerastie, hoci oproti minulému roku ceny zostávajú ešte stále o 22 percent vyššie. Kupujúci si dnes môžu viac vyberať a majú väčšiu silu vo vyjednávaní.
Rast sa ešte nezastavil
Rast úrokov na hypotékach vyvolalo vlani zvýšenie sadzieb Európskej centrálnej banky (ECB). Tá ich od júla do decembra posunula z 0,25 na 2,75 percenta. Bude v tom pravdepodobne pokračovať aj tento rok. Odhaduje sa, že sadzby by mohli stúpnuť až na 4 či 4,5 percenta. Odrazí sa to aj hypotekárnom trhu.
„Nikto nevie, aký bude najbližšiu dobu vývoj úrokov hypoték. Stále patríme medzi krajiny s pomerne lacnými úvermi. Ich zdražovanie sa ale nezastaví,“ prognózuje Martin Vacho. „Sú predpovede, že hypo sadzby dosiahnu 4,5 percenta, no je viac ukazovateľov, ktoré hovoria o tom, že môžu vyrásť aj nad 5,5 percenta,“ myslí si odborník.
„Ak teda niekoho v najbližšom období čaká výročie fixácie, odporúčam vypočítať si, o koľko mu stúpne splátka úveru pri úroku päť percent a porovnať to so súčasnou úrovňou okolo 3,5 percenta,“ nabáda odborník. Refinancovať hypotéku sa tak ešte stále oplatí. V aplikácii Moneyhoon sa k zhodnoteniu výhodnosti dostane každý bez potreby poznať presnú metodiku prepočtu.