Máte úver poistený v banke? Na toto si pri bankopoistení dajte pozor

uver-poisteny-v-banke-bankopoistenie

Poistenie schopnosti splácania úveru môžeme nazvať aj bankopoistenie. Slúži v prospech banky, ktorá si prostredníctvom tohto poistenia zabezpečuje splatenie úveru v prípade smrti klienta. Aké sú rozdiely medzi bankopoistením a poistením, ktoré uzavriete samostatne? V čom môže byť nevýhodné a načo si dať pozor?

Tento druh poistenia poskytujú banky svojim klientom a to najmä pri uzatváraní hypotekárnej zmluvy. Na rozdiel od životného poistenia je v prípade poistnej udalosti (napr. smrť, invalidita alebo práceneschopnosť), plnenie z poistenia poskytnuté buď priamo banke na splatenie časti, či celého úveru, alebo sa z poistenia určitú dobu uhrádza splátka hypotéky.

(zdroj: unsplash.com)

Iným prípadom je, ak máte životné poistenie uzatvorené samostatne. Vtedy ste to vy, kto rozhodne o tom, komu budú vyplatené peniaze v prípade vašej smrti. Pozostalí sa následne môžu rozhodnúť, či peniaze použijú na splatenie záväzku voči banke alebo ich využijú na iné nevyhnutné účely a úver budú ďalej splácať.

“Rozhodnite sa vy, komu budú vyplatené peniaze z poistenia.”

Ďalšia vec, ktorú by ste si pri bankopoistení mali všímať je voľba pripoistení a optimálne nastavenie poistných súm. Dôležité sú najmä riziká, ktoré pokrývajú dlhodobý výpadok príjmu, ako napríklad trvalé následky po úraze, invalidita alebo kritické choroby. Tieto pripoistenia v bankopoistení len ťažko nájdete.

Na čo si dať pozor?

Pri poistení by ste si mali dať pozor najmä na:

  1. Nevhodne zvolené pripoistenia
  2. Nedostatočne nastavené poistné sumy
  3. Správne vyplnený zdravotný dotazník
  4. Skryté výluky
  5. Poistné plnenie vinkulované v prospech banky

Reálny príklad z praxe vás prekvapí

Klient má 29 rokov. Jeho aktuálna hypotéka je vo výške 90 000 €, pričom uzatvoril bankopoistenie v banke.

Poistené riziko:Poistná suma:
Smrť8 000 €
Trvalé následky po úraze8 000 €
Drobné úrazy20 €

Z nastavenia tohto poistenia vyplýva, že klient nie je ani zďaleka dostatočne krytý. 

Takisto sa často stáva, že pracovníci banky nevenujú pozornosť riadnemu vyplneniu zdravotného dotazníka. Klient v ňom musí pravdivo uviesť svoj zdravotný stav. V opačnom prípade prichádza k problémom pri riešení poistných udalostí. Výsledkom môže byť krátenie poistného plnenia a sklamanie klienta.

vypocet-poistenie-audit

Vyhnite sa plateniu za niečo, čo neplní svoj účel. Nechajte si vypracovať audit vašej poistnej zmluvy. V Moneyhoon vám s tým naši experti radi pomôžu. Vytvorite si účet teraz.

Potrebujete poradiť?
Naďa Masarovičová
Naďa Masarovičová
Expertka na životné a neživotné poistenie
Dlhoročná expertka na životné a neživotné poistenie, ktorá vám pomôže s nastavením poistenia toho, čo je vo vašom živote najdôležitejšie.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.