Čo je PSD2 a prečo ju Moneyhoon používa?

psd2 bezpecnost moneyhoon

Čo je PSD2?

PSD2 (Payment Services Directive Two) je smernicou o platobných službách Európskej Únie, ktorá na Slovensku vstúpila do platnosti 13.1.2018. PSD2, okrem nových pravidiel na ochranu a bezpečnosť klienta, zavádza aj pravidlá pre vstup nových poskytovateľov platobných služieb na trh, čím umožňuje klientom využívať inovatívne formy platenia alebo informovania o platobných účtoch.

Prečo PSD2 vzniklo a na čo sa využíva?

 • Na zvýšenie bezpečnosti elektronických platieb, 
 • na podporu inovácie v sektore platobných služieb v EÚ, 
 • s cieľom vytvoriť jednotný trh pre platobné služby v rámci celej EÚ, 
 • na zlepšenie transparentnosti a zodpovednosti v oblasti platobných služieb, 
 • zavádza nové bezpečnostné opatrenia, ako napríklad silnú autentifikáciu s cieľom znížiť podiel podvodných transakcií.

Kto sú tretie strany?

PSD2 zaviedla striktné bezpečnostné požiadavky na vykonávanie aj spracovanie elektronických transakcií, na ochranu klientských dát a tiež povinnosť získania licencie pre tzv. tretie strany, ktorými sú 3 typy poskytovateľov:

 1. poskytovatelia platobných služieb vydávajúci platobné nástroje viazané na kartu,
 2. poskytovatelia platobných iniciačných služieb,
 3. poskytovatelia služieb informovania o účte (napr. GoCardless, s ktorým Moneyhoon spolupracuje)

Čo znamená PSD2 v praxi?

Každá banka je povinná sprístupniť vybrané služby, napr. prehľad o platobných transakciách klienta tretím stranám akými sú aj spoločnosti GoCardless a Moneyhoon – pomocou technologického rozhrania API. API (Application Programming Interface) je súbor funkcií a programov, ktoré umožňuje tretím stranám bezpečne komunikovať s bankou v online prostredí.

Tok dát medzi používateľom, Moneyhoon a bankou.


Takéto sprístupnenie dát licencovanej firme je možné len po udelení súhlasu klientom, ktorý môže svoj súhlas kedykoľvek odvolať. Bezpečnosť spočíva aj v tom, že tretie strany spadajú pod dohľad a autoritu Národnej Banky Slovenska.


GoCardless je naším certifikovaným technologickým partnerom, vďaka ktorému je možné pripojiť do Moneyhoon bankové účty vedené v slovenských aj iných bankách. Jeho úlohou je zaistiť bezpečný prenos dát (informácií o platobných transakciách ako aj stave vášho účtu) medzi nami a vašou bankou.

Prečo aj Moneyhoon využíva PSD2?

Moneyhoon využíva smernicu PSD2, ktorá umožňuje pripojenie účtov v rôznych bankách do jedného prostredia platformy Moneyhoon, čo vďaka pokročilej analytike klientom prináša výhody ako: 

 • možnosť sledovať viacero účtov na jednom mieste vďaka čomu sa nemusíte prihlasovať do viacerých aplikácií, pamätať si niekoľko hesiel, robiť si prepočty výdajov a príjmov, či sledovať zostatky na každom účte zvlášť a pod.,
 • nastavenie chytrého filtrovania a vyhľadávania naprieč všetkými vašimi účtami naraz, 
 • stanovenie mesačného rozpočtu, ktorý nechcete prekročiť a vďaka tomu zachovanie finančnej rezervy,
 • využívanie všetkých nových funkcionalít aplikácie, hneď po ich nasadení ako napr. chytré pripomienky, ktoré vám pomôžu nezabudnúť na dôležité platby a dátumy.

Ako prebieha pripojenie účtov?

Na základe vášho súhlasu udeleného Moneyhoon (technologickej spoločnosti, ktorá vytvorila webovú aplikáciu pre inteligentný manažment osobných financií) sa vám v jej aplikácii zobrazia spracované informácie o vašich účtoch, t.j. informácie o zostatku na účte spolu s históriou transakcií na vašom účte napr. vo VÚB, SLSP, Tatra Banke, mBank alebo iných bankách.


Platforma Moneyhoon vám tak umožní mať prehľad o vašej celkovej finančnej situácii aj napriek tomu, že máte účty vedené v rôznych bankách. Vo vašom internetbankingu spravidla vidíte iba účty z vašej konkrétnej jednej banky.

Je to bezpečné?

Pripojenie účtov je bezpečné a vaše prihlasovacie údaje sú chránené, pretože ich zadávate priamo v prostredí banky (nie platformy Moneyhoon) a až po udelení vášho súhlasu dochádza k poskytnutiu dát pre Moneyhoon a vaše opätovné presmerovanie do webovej aplikácie Moneyhoon.


Je dôležité vedieť, že takéto pripojenie účtov slúži len na transfer dát a nie na vykonávanie platieb. Moneyhoon tak dokáže vaše transakcie iba čítať a nie ich vykonávať. Vaše peniaze tak naďalej ostávajú bezpečne uložené vo vašej banke.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.