Viete, ako si znížite preplatenie na hypotéke?

Ako znížiť preplatenie hypotéky

Aké sú existujúce alternatívy zníženia preplatenia hypotéky? Riešení je viac. Ktoré je výhodnejšie? Takéto sú rady hypoexperta.

Platiť úroky iba z čiastky nad rámec vlastných peňazí?

Hypotéka s bilančným mechanizmom je minulosť, ktorú na trhu zaviedla mBank. V praxi to znamenalo, že ak ste mali v mBank hypotéku a na bežnom účte akúkoľvek sumu vlastných peňazí, platili ste na hypotéke iba úroky z čiastky, ktorá bola nad rámec vlastných peňazí. To bolo výhodné pri vyšších sadzbách.

Toto sú existujúce alternatívy ako znížiť preplatenie

Fio banka

Ak má klient minimálne 2.000 € na bezplatnom „hyposporiacom“ účte, výška splátky sa vypočíta z aktuálnej istiny hypotéky zníženej o sumu na hyposporiacom účte. Výhodou je, že peniaze na spomínanom účte nie sú viazané a máte ich kedykoľvek k dispozícii.

Zistite aktuálne ponuky hypoték slovenských bánk

365 bank

Tá umožňuje zníženie úrokovej sadzby od 0,25 % až do 2 % p.a. Limity sú opäť viazané k pomeru depozít k výške hypotéky a zníženie sadzby sa vzťahuje na hypotéky s účelom nadobudnutia alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti a refinancovanie s fixáciou na 3 roky.

Výhodou je, že termínovaných vkladov prepojených s hypotékou môže byť až 5, pričom vlastníkmi môžu byť aj iné osoby. Tak môžu prispieť k zníženiu sadzby napríklad rodičia, starí rodičia či súrodenci, ale pokojne aj kamoši.

Nevýhody sú však viaceré. Úspora sa vzťahuje iba na prvé obdobie fixácie, ktoré je dané bankou na 3 roky. Vklady sú viazané tiež na 36 mesiacov a je potrebné ich spárovať s hypotékou najneskôr do 15 dní od načerpania hypotéky. Ak dôjde k predčasnému výberu z ktoréhokoľvek termínovaného účtu, zľava bude zrušená.

Tabuľka: výšky zliav k depozitám

Podiel depozít k hypotékeZľava z úrokovej sadzby (p.a.)
10 – 24,99 %0,25 %
25 – 49,99 %0,50 %
50 – 74,99 %1,00 %
75 – 99,99 %1,50 %
100 %2,00 %

Aj keď mBank mala najlepší produkt na zníženie preplatenia, je to minulosť. Fio banka vyhráva svojou ponukou možnej úspory a 365 banka je pre odvážnych klientov a menej dôverujúcim príbuzným, ktorí navyše majú aspoň trochu zhodnocované vlastné peniaze.

Potrebujete poradiť?
Martin Vacho
Expert na hypotekárne poradenstvo
Martin má za sebou cez 1 000 vyriešených hypoték, čo z neho robí zodpovedného poradcu pre financovanie vášho bývania.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.