7 predsavzatí pre lepšiu správu osobných financií

7-predsavzati-pre-lepsiu-spravu-osobnych-financii

Dávate si novoročné predsavzatia? Začiatok roka je tradične časom plánovania. Sme plní odhodlania niečo zmeniť. Je rozumné využiť túto energiu a stanoviť si ciele pre tento rok. Dôležitou témou sú financie. Tu je sedem predsavzatí, ktoré by vám v roku 2023 mohli zlepšiť finančnú pohodu.

1. Zmapujte si príjmy a výdavky

Všetko začína dobrou analýzou. Aby ste mohli ovládnuť svoje osobné financie, potrebujete ich spoznať. Prehľad o tom, koľko a kde míňate vám už čoskoro prinesie Moneyhoon. Jednoduché a prehľadné prostredie Moneyhoon dokáže tiež prehľadným spôsobom zlúčiť príjmy a výdavky z bankových účtov vo viacerých bankách. Rovnako tak môžete kategorizovať výdavky podľa typu a účelu. Možno budete prekvapení, za čo všetko platíte.

Odhalíte deravé miesta, ktorými vám unikajú financie. Moneyhoon vám taktiež ukáže, koľko dokážete pravidelne sporiť či investovať, alebo stanoví sumu, ktorú môžete mesačne minúť na svoje záľuby. Ak chcete byť pri spustení tejto funkcionality, prihláste sa na odber newsletteru.

2. Myslite na rezervu

O potrebe sporiť si vieme všetci. Robíme to ale správne? Finančná rezerva by mala postačovať na krytie minimálne trojmesačných výdavkov. Jej účelom je vykryť neočakávané situácie ako strata zamestnania, alebo krátkodobá práceneschopnosť. Pre tieto prípady je treba odkladať si peniaze v likvidnej forme, teda na bankovom účte. V tomto prípade sa musíme zmieriť aj so stratou ich kúpnej sily, z ktorej nám odkrajuje inflácia.

Zdroj: Unsplash

3. Rozlúčte sa s drahou hotovosťou

Všetko ostatné by sa malo zhodnocovať. Slováci majú podľa štatistík v hotovosti alebo na účte uložených až 60 percent finančného majetku. Po Grécku a Cypre sme krajinou s najvyšším podielom hotovosti v eurozóne. Je to zlá vizitka. 

Okrem trojmesačnej hotovostnej rezervy by malo všetko ostatné smerovať do investícií, najlepšie do akcií. Len investície majú schopnosť poraziť infláciu a priniesť zhodnotenie. Ak ste tak teda doteraz neurobili, v tomto roku začnite investovať. Akcie aj dlhopisy sú aktuálne vo výpredaji (trhy vlani klesli o 20 %).

4. Zbavte sa drahých úverov

Nie je správne sa kvôli darčekom, či predvianočným nákupom zadĺžiť. Ak sa tak však už stalo, v novom roku by sme si mali v úveroch urobiť poriadok. Ak sú medzi nimi drahé nebankové pôžičky, povolené prečerpanie, či kreditná karta nahraďte ich lacnejším spotrebným úverom. Ideálnym prípadom je ich pri refinancovaní zahrnúť do hypotéky, ktorá je najlacnejším typom úveru. Hneď začiatkom roka 2023 si preto upracte v úveroch.

5. Myslite na životné poistenie

Hotovostná rezerva slúži len na krytie kratšieho výpadku v príjmoch, no nie pre prípad dlhodobej práceneschopnosti. Na to je tu poistenie. Je dôležité poistiť si riziká, ktoré by vám na dlhšiu dobu znemožnili pracovať, najmä z dôvodu vážneho ochorenia alebo úrazu. Životné poistenie nie je prepych, ale nevyhnutnosť. Zamerajte sa však pritom výlučne na rizikové poistenie. Účelom poistky nemá byť sporiť si ani investovať. Na to slúžia iné finančné produkty.

6. Investujte do seba

V čase inflácie platí viac než kedykoľvek predtým, že človek by mal investovať do najcennejšieho aktíva, ktoré má. Tým sú jeho vlastné schopnosti. Bojovať s infláciu sa dá zvýšením platu, či už v súčasnom alebo novom zamestnaní. Musíme však mať čo ponúknuť. Pracujme preto neustále na zvyšovaní kvalifikácie, či rozširovaní jazykovej výbavy. Využime všetky možnosti vzdelávania a získania skúseností.

7. Obráťte sa na profesionálov

Bohatí ľudia majú svoj majetok rozložený oveľa rozumnejšie ako tí menej majetní. Viac a lepšie investujú. Zarábajú tak viac. Dôvodom je to, že sa viac zaujímajú o svoje financie. Vedia, že peniaze nestačí zarobiť, ale treba sa o ne aj starať. Obráťte sa preto na profesionálov. Dokážu vám asistovať pri dôležitých finančných rozhodnutiach a nasmerovať vás k lepšej budúcnosti. V čase digitalizácie nájdete spoľahlivého partnera aj v online svete. Takým bude už čoskoro platforma Moneyhoon. Buďte pri jej spustení, zanechajte váš e-mail pre newsletter.

Odporúčané články

Ako znížiť preplatenie hypotéky

Viete, ako si znížite preplatenie na hypotéke?

Hypotéka s bilančným mechanizmom na hypotéke je minulosť, ktorú na trhu zaviedla mBank. V praxi to znamenalo, že ak ste mali v mBank hypotéku a na bežnom účte akúkoľvek sumu vlastných peňazí, platili ste na hypotéke iba úroky z čiastky, ktorá bola nad rámec vlastných peňazí. To bolo výhodné pri vyšších sadzbách. Aké sú existujúce alternatívy ako znížiť preplatenie?

Čítať viac
taliani moneyhoon newsletter

My nie sme Taliani, Lenka…

Slovensko sa stalo najrizikovejšou krajinou Európskej únie, v ktorej sa platí eurom. Slovensko je dnes horšie aj ako Taliansko, ktoré je svetovou legendou vo veľkosti štátneho dlhu a neschopnosťou politikov niečo s tým vôbec urobiť. A to majú Taliani ešte horší rating ako Slovensko.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.