Dokonalý produkt alebo ako Slováci prišli o 1,32 mld. EUR

slovaci herne a hazard moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Nie, nejedná sa o nevyčerpané EÚ dotácie, ale o sumu, ktorú Slováci dobrovoľne prehrali v online kasínach, odovzdali stávkovým spoločnostiam, či minuli v kamenných herniach.  

1,23 miliardy EUR!  🤯

3,6 milióna EUR denne!

505 EUR ročne na každého zamestnaného človeka!

Hazard sa proste oplatí, samozrejme ak ste na tej druhej strane. O to viac na Slovensku, kde biznis narástol medziročne o 20 % a ukazovateľ “ziskovosti” prevádzkovateľov hazardu s najväčšou pravdepodobnosťou prevyšuje EU priemer. V ostatných krajinách je situácia podobná, ak nie horšia, viď príloha.

Radosť má samozrejme aj štát, ktorý z hazardu zinkasoval 301 miliónov EUR. Percentuálne to je približne 23 % z celkovej sumy, zvyšných 77 % alebo 1,02 miliardy zostáva prevádzkovateľom hazardu.

Ako sa hovorí: “not bad”!  Samozrejme, tu som začal hľadať ako bude hazard postihnutý v rámci konsolidačného balíčka alebo povedané inak – plánovaného zvyšovania daní v 2024… a predstavte si… nebude! Je zaujímavejšie zdaniť banky, zvýšiť spotrebnú daň na tabak a alkohol, či opäť zaviesť minimálnu daň z príjmu pre právnické osoby. 🤔

Rozhodnutia tejto vlády, nech mám akékoľvek výhrady, nie sú však hlavnou témou tohto článku. Tou je samotný fakt, že 1,23 miliardy ročnej “straty” z hazardu na Slovensku, 2,3 miliardy v Čechách, či závratných 108,5 miliárd v rámci Európy je len reflexiou rastúceho dopytu po “dokonalom” produkte, ktorý má schopnosť vytvárať závislosť podobnú závislosti na tvrdých drogách, či alkohole.

O dizajne tohto produktu, najmä online kasínach, a o tom ako hackuje našu psychológiu napíšem podrobnejšie budúci týždeň.    

Smutné je aj porovnanie ročnej straty v hazarde s mierou pravidelného investovania – do otvorených podielových fondov v SR v pravidelných investíciách ročne pritečie okolo 600 miliónov EUR. Aj keď táto suma nezahŕňa iné investičné platofrmy ako Finax, či Moneyhoon, stále je to žalostne málo v porovnaní s tým, koľko sa ročne hazardom stratí.

Tri mikro poznámky spájajúce hazard a osobné financie:

  • Financovať stávky z úverov je cesta do pekla – tu človek neprehrá len svoju prítomnosť, ale aj budúcnosť
  • Stávkujúci sú očividne ochotní podstúpiť vysoké riziko totálnej straty. Táto schopnosť je využiteľná v investovaní: pomáha ľahšie ustáť prípadné poklesy trhov, či dokupovať aktíva v čase, keď ostatní utekajú. Na rozdiel od hazardu, pri investovaní je trh v dlhodobom horizonte  “nastavený” v prospech hráča.
  • Vyššia miera stávkovania má negatívny vplyv na vaše kreditné skóre – banky vám požičajú menej, ak vôbec, a za výrazne horších podmienok.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  aké úverové maximum môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.