Odpovede nie sú dôležité, ak nekladiete správne otázky

otazky a odpovede pri investovani tv show moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Michal Nalevanko, investičný stratég Moneyhoon.

Svojho času som pri každej príležitosti sledoval vedomostnú súťaž v televízii. Ak som niektorú epizódu zmeškal, pozrel som si ju z archívu.

V každej dvaja hráči, tri kolá. V jednom z nich si vyberajú otázky pre seba, v poslednom pre súpera. Samotný program asi nemusím bližšie predstavovať.

Som si istý, že diváci pozerájú na túto súťaž preto, aby si porovnali, či sú na tom so svojimi vedomosťami lepšie ako súťažiaci v štúdiu.

Asi sa nájdu aj takí, pre ktorých je to forma získavania nových poznatkov. Ak keď informácia o tom, že francúzsky skladateľ Georges Bizet skomponoval operu Carmen v roku 1874, má veľmi limitované uplatnenie.

Keď som túto súťaž začal sledovať ja, po pár častiach som sa pristihol pri tom, že netestujem svoje vednomosti. Ani sa nesnažím absorbovať informácie, ktoré som predtým nevedel. (A často ani netušil.)

Skúšal som hádať, ktoré otázky si jednotliví súťažiaci (vždy som si vybral jedného) budú vyberať pre seba a ktorých sa budú chcieť zbaviť, nechať ich zodpovedať súpera.

Obraz o nich sa dal vytvoriť v prvom kole, v ktorom čo-to povedali o sebe a svojich koníčkoch (veľká nápoveda) a potom rýchlo odpovedali na 10 otázok z rôznych oblastí (alebo to bolo naopak: najskôr otázky, potom predstavenie).

Celé roky som tak pozeral na súťaž, ale sledoval súťažiach.

Otázky ma fascinujú dodnes. Televíznu show už síce nepozerám, pozornosť venujem otázkam, ktoré dostávam o investovaní a osobných financiách.

Moje zistenie?

Ľudia, ktorí hľadajú odpovede na svoje otázky, sú v oblasti investovania začiatočníci. Nemyslím to pejoratívne – je to fáza, cez ktorú musí prejsť každý, kto chce dostať dôležité odpovede.

– Kam mám investovať úspory?

– Je lepšie počkať s hypotékou na pokles úrokov?

– Mal by som kúpiť bitcoin?

Sú to otázky, ktoré zaujímajú každého. Možno už napadli aj vám.

Problém je v tom, že podobných otázok možno vygenerovať neúrekom veľa. A poznať odpoveď na každú jednu je nereálne.

Vtedy sa začína prechod do pokročilej fázy. V nej už pre vás nie sú dôležité odpovede, ale samotné otázky. Rozmýšľať budete nad nimi.

Nie: „Kam investovať?“

Ale: „Ako si zabezpečiť očakávaný životný štandard na dôchodku?“

Nie: „Čo v tomto roku zarobí najviac?“

Ale: „Akým spôsobom investovať, aby som mal pokojný spánok?“

Ako ľudia máme pocit, že kladenie otázok je prejav nevedomosti. Bojíme sa, že ak položíme nevhodnú, len tým pobavíme iných.

Dúfam, že vy si to už nemyslíte.

A keď už máte jasno v otázkach, ktoré sú pre vás dôležité, stačí pár klikov a môžete ich položiť aj priamo nám.

Potrebujete poradiť?
Michal Nalevanko
Expert na investičné poradenstvo
Bývalý člen reformného tímu, ktorý stál pri vzniku druhého dôchodkového piliera. Michal je autorom inovatívnej stratégie dlhodobého investovania, ktorú si teraz môžete vyskúšať aj vy.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.