Katalyzátory alebo ako si uľahčiť zmenu čohokoľvek

katalyzatory moneyhoon newsletter

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Veci sa dejú. S Matejom, odborníkom na behaviorálnu ekonómiu a psychológiu, sme dali obed. Okrem biznisových tém s nim viem rozprávať hodiny o ľudskom správaní, respektíve… viem ho počúvať. Vie toho hodne viac. Odporučil mi knihu The Catalyst od Jonaha Bergera, autora a profesora na Wharton School vo Philadelphii. Teraz ju ja odporúčam vám, je parádna.

Témou je schopnosť zmeniť názory iných a prenesene samozrejme tých vlastných. Aplikovateľné v každej oblasti – výsledkom môže byť voľba reštaurácie, obmedzenie fajčenia, či kolektívne rozhodnutie Británie opustiť EU. Nuž, zmena, ako všetci vieme, je dosť ťažká, ale nie je všetko stratené pokiaľ do procesu zapojíme “katalyzátory” – prvky, či informácie, ktoré zmenu uľahčia.

Jedným zo spomínaných katalyzátorov je poukázanie na to, že rozhodnutie nechať veci ako sú a nespraviť nič, nie je zadarmo. Druhým je potreba mať pri výbere voľbu, keďže celkom prirodzene odmietame akýkoľvek náznak nátlaku.

Poďme si to teda vyskúšať. Dám katalyzátory do súvislosti s tým ako sa (ne)staráme o svoje financie. Mám na mysli veľakrát chabú kondíciu našich hypoték, investičného portfólia či poistení.

Máte teda dve možnosti: Buď nezmeníte nič a svoje produkty budete manažovať “hala bala” (viď definíciu “hala bala” dole) alebo si nájdete svoj systém alebo profi nestranného správcu (ako napr. Moneyhoon). Je to na vás. Samozrejme, ak taký systém už máte, ste v klídku.

Ak nespravíte nič, vedzte nasledovné:

  • Cena jednej pripomienky, že nemáte diaľničnú známku je 150 EUR. Viem o čom hovorím!
  • Ak zabudnete zaplatiť PZP vaša strata môže dosiahnuť 3,300 EUR (pokuta) plus výška spôsobenej škody na cudzom a vlastnom aute kľudne dosiahne 5-6 tisíc EUR.
  • Podpoistenie vašej nehnuteľnosti vám v prípade prúseru môže spôsobiť stratu 10 a viac tisíc EUR.
  • Prišiel vám predpis havarijného poistenia? Ak ho bez váhania akceptujete môžete preplatiť aj o 350 EUR (áno, máme také prípady).
  • Voľba zlej banky pre hypotéku vás vie stáť na preplatení viac ako 1,500 EUR ročne, čo je hodnota slušného notebooku. Každý rok.
  • Každých 10,000 voľne ležiacich peňazí na účte vám každý mesiac stratí 40-50 EUR na inflácii, čo je hodnota slušnejšej večere pre jedného. Každý mesiac.

Oplatí sa opätovne získať kontrolu nad svojimi peniazmi? Posúďte sami.

Čo nás veľmi poteší ak nám dáte pár minút vášho času a vyplníte priložený dotazník nižšie. Pomôže nám to sústrediť sa na tie veci, ktoré sú pre vás a nás dôležité.

Poznámka: Odborný výraz “hala bala” znamená, že produktové zmluvy sú rozhodené “niekde” v inboxe, človek občas zabudne a zmluva vyexspiruje. Parametre produktu sú viac menej neznáme a keďže nie je čas na riešenie, tak sa neriešia.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.