Ako získať hypotéku, akú chcete?

Ako ziskat hypoteku

Experti varujú, že až 40 percent žiadateľov nedostane takú hypotéku, akú požaduje. Podmienky na hypotekárnom trhu sa totiž zmenili.

Vlaňajšok priniesol zvýšenie hypo sadzieb na najvyššie úrovne za ostatných deväť rokov. Pokračovalo zdražovanie nehnuteľností a rast inflácie čo vytvorilo neprajné prostredie pre nových žiadateľov o úver.

Mohlo by sa zdať, že hypotekárny trh sa zastavil a prefinancovať si bývanie úverom je dnes nemožné. Je to však naozaj tak?

Čo hovoria štatistiky?

Banky v januári poskytli hypotéky v hodnote takmer 780 mil. eur. Je to zhruba polovica z toho, čo v rovnakom období minulého roku. Je pravda, že nový obchod významne upadol. Neplatí však, že zamrzol. 

Banky úvery stále poskytujú a žiadostí je dokonca viac ako v roku 2019 a v období pred ním. Otázne teda je, ako sa zaradiť medzi tých žiadateľov, ktorí dostanú od banky pozitívnu odpoveď. Nižšie ponúkame niekoľko rád, ako na to.

Kto dostane hypotéku?

Podľa odhadu Martina Vacha, hypotekárneho špecialistu Moneyhoon, až približne 40 percent žiadateľov o úver dnes nedostane hypotéku na vytúžené bývanie. Dôvodom sú najmä vyššie sadzby. Tie zvyšujú splátku tak, že žiadateľom to z ich platu často nevychádza. 

Národná banka Slovenska totiž ukladá bankám povinnosť testovať žiadosti klientov pri sadzbe o dva percentuálne body vyššej, ako je dnes. Takto vypočítaná splátka je v pomere k príjmu žiadateľa v súčasnosti najčastejším problémom, pre ktorý človek hypotéku nedostane. Mnohým ľuďom to jednoducho nevychádza.

Ako získať hypotéku?

Ľudia sa na získanie úveru musia dlhšie pripravovať. Časy, keď krátko po škole odchádzal človek z bankovej pobočky s úverom v rukách, sú nenávratne preč.

Okrem príjmu potrebujú žiadatelia o hypotéku aj dostatočný kapitál z iných zdrojov. Banky poskytujú hypotéky len vo výške 80 % z hodnoty nehnuteľnosti. Zvyšok tak musí človek financovať inak, napríklad vlastnými úsporami, spotrebným úverom či založením ďalšej nehnuteľnosti. Pri cene nehnuteľnosti napríklad v hodnote 150 tisíc to predstavuje pokryť zvyšných 30 tisíc eur.

Vypocitat hypoteku

Ako zvýšiť šance na získanie hypotéky?

  • Naplánujte svoju hypotéku – aplikácia Moneyhoon vám vypočíta, akú hypotéku máte dnes šancu získať a akú by ste mohli dostať pri zlepšení vstupných parametrov.
  • Nájdite spoľahlivého poradcu – nespoliehajte sa na bankových pracovníkov. Dokážu vám dať len ponuku tej banky, v ktorej pracujú. V Moneyhoon vám ukážeme aktuálne ponuky hypoték od všetkých slovenských bánk za pár minút.
  • Investujte – budujte si majetok, ktorý budete neskôr môcť použiť na dofinancovanie hypotéky. Trvá to roky, no investovanie je jediným prostriedkom, ako zbohatnúť.
  • Zistite, kde míňate najviac – svoje výdavky spravujte podľa priorít. Ak je bývanie medzi nimi, viete kam máte smerovať svoje peniaze. Sledujte svoje výdavky cez Moneyhoon.
  • Šetrite na svojom súčasnom bývaní – môžete ušetriť napríklad bývaním u rodičov, alebo zdieľaním prenajatého bytu s kamarátmi. 
  • Vzdelávajte sa – zvyšovanie kvalifikácie vám prinesie vyššiu mzdu. Tú potrebujete nielen na to, aby ste si mohli viac odložiť, ale aj aby ste sa v budúcnosti zmestili do prísnych hypotekárnych kritérií.
  • Zvyšujte si príjem – budujte si kariéru. Špecializujte sa. Zamestnávatelia radšej priplatia zamestnancom, ktorí sú experti v tom, čo robia.

Voľba najvýhodnejšej hypotéky vyžaduje spracovanie veľkého množstva informácií v krátkom čase. Slováci pri výbere hypotéky hľadajú odbornú pomoc. Existuje spôsob ako si výber vhodného hypotekárneho úveru uľahčiť jednoducho online. Pripravili sme pre vás rozšírenú hypokalkulačku, ktorá vám veľmi presne zobrazí aktuálne ponuky hypoték, ktoré môžete získať. Vyskúšajte ju tu.

“Dokážeme poradiť s dostupnosťou hypoték, optimalizáciou príjmov a výdavkov a štruktúry hypoték aj v rámci bezpodielového spoluvlastníctva či dedičstva. Pri končiacej fixácii dokážeme minimalizovať dopady zvýšenej úrokovej sadzby a dlhodobo sa postaráme o to, aby klienti svoju hypotéku preplatili čo najmenej”, hovorí Erik Čebík, CEO a zakladateľ Moneyhoon. Vytvorte si účet jednoducho a zadarmo tu.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.