Choroba vášho dieťaťa môže zasiahnuť rodinný rozpočet

choroba-vasho-dietata-moze-zasiahnut-rodinny-rozpocet

Zdravie dieťaťa sa nedá finančne vyčísliť. Každý rodič by zaň dal aj posledné peniaze. Choroba a úrazy si však nevyberajú. Okrem zdravotných majú aj finančné dopady, na ktoré rodiny často nie sú pripravené. Ako poistiť dieťa a je to vlastne nevyhnutné?

Hovorí sa, že najlepšie poistené dieťa je dobre poistený rodič. Je to však skutočne tak? Kým pri dospelých kryje poistenie chorobu, úraz alebo smrť živiteľa rodiny, pri deťoch ide o ochranu najzraniteľnejšieho článku reťazca.

V prvom rade by mala byť poistená hlava rodiny, teda ten, kto tvorí jej hlavný príjem. Nasledovať by mal životný partner. A v ďalšom rade sú to deti. Prečo?

Choroba dieťaťa = výpadok príjmu rodičov

Predstavte si situáciu, kedy vaše dieťa ochorie. Zvyčajne si to vyžaduje prerušenie pracovnej činnosti jedného z rodičov. Či už ide o ošetrovanie potomka počas liečby, alebo starostlivosť v prípade vážnych následkov, má to dopad na rodinné financie.

Peniaze z poistky dieťaťa dokážu v tomto prípade pomôcť rodičom s nákladmi na liečbu a starostlivosť.

Aké riziká deťom hrozia?

Ochorenia a úrazy detí nie sú ničím zvláštnym. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v roku 2021 hospitalizovaných viac ako 22 tisíc detí vo veku do 14 rokov z dôvodu rôznych ochorení. Medzi najčastejšie detské choroby patria respiračné infekcie, gastrointestinálne infekcie, choroby močových ciest, zápaly stredného ucha a ďalšie, ako napríklad osýpky, mumps alebo rubeola.

Pri úrazoch je štatistika podobná. Podľa Úrazového informačného systému SR bolo v tom istom roku zaznamenaných viac ako 18 tisíc úrazov detí. Z nich približne 12 percent si vyžadovalo hospitalizáciu. Medzi najčastejšie úrazy patria pády, úrazy pri športovej aktivite, úrazy v domácnosti, dopravné nehody a úrazy spôsobené nebezpečnými hračkami.

Čo si poistiť

Cieľom poistenia je zabezpečiť v prípade diagnostikovania niektorej z definovaných chorôb okamžité plnenie. Práve to je rozhodujúce pre včasnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť, čím sa zvyšuje šanca na uzdravenie.

Poistenie kritických chorôb dieťaťa by malo byť nastavené na poistnú sumu aspoň 12 tisíc eur. Podľa viacerých štatistík dosahujú priemerné náklady na doplnkovú liečbu rakoviny v prvom roku liečby práve túto sumu. Dôvodom je najmä to, že slovenské verejné zdravotníctvo aktuálne registruje len 35 zo 111 inovatívnych liekov na liečbu rakoviny schválených Európskou liekovou agentúrou. Ostatné si treba doplácať. Dostupnosť registrovaných onkologických liekov je na Slovensku pritom len 32 percent.

Medzi ostatné časté diagnózy u detí patrí cukrovka. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2021 bolo najviac novodiagnostikovaných pacientov s cukrovkou vo veku päť až deväť rokov a veľmi častý výskyt je aj u detí vo veku desať až 14 rokov.

V prípade úrazov by to malo byť zahrnuté poistenie trvalých následkov úrazu s progresiou. Znamená to, že plnenie od poisťovne bude rásť s výškou poškodenia zdravia dieťaťa.

Na čo si dať pozor

Poisťovne umožňujú poistiť dieťa od narodenia resp. od šiesteho týždňa života až do 25 rokov. Deti odporúčame poistiť cez zmluvu rodičov, pretože je to lacnejšia alternatíva než uzatváranie samostatnej poistnej zmluvy.

Pozor by ste si mali dať na spájanie poistenia do jedného produktu so sporením. Hoci to bolo v minulosti populárne, dnes sú na zhodnocovanie peňazí oveľa lepšie možnosti. Podielové alebo ETF fondy dosahujú vyššie výnosy aj pri nižších poplatkoch. Navyše s úsporami je možné flexibilne narábať bez pokút alebo výpovedných lehôt. Prečítajte si viac o investovaní, ktoré ponúka Moneyhoon.

Rozhodnite sa správne

Ak sa rozhodnete pre životné poistenie dieťaťa, mali by ste si byť istí, že ste pochopili podmienky a špecifiká daného produktu. Každá rodina je jedinečná a má svoje finančné priority. Aj ponuka poisťovní je preto osobitá. Nie je teda možné vybrať produkt, ktorý je univerzálne vhodný pre každého a práve preto je tu Moneyhoon.

Matúš Kuchta, expert na životné poistenie v Moneyhoon, vám rád poradí a pomôže s vybavením životného poistenie podľa vašich potrieb. Dohodnite si s ním nezáväznú konzultáciu nižšie.

Potrebujete poradiť?
matus kuchta moneyhoon
Matúš Kuchta
Expert na životné poistenie
Matúš je expert na životné poistenie, ktorý vám pomôže nastaviť poistenie pre to, čo je vo vašom živote najdôležitejšie.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.