Choroba vášho dieťaťa môže zasiahnuť rodinný rozpočet

choroba-vasho-dietata-moze-zasiahnut-rodinny-rozpocet

Zdravie dieťaťa sa nedá finančne vyčísliť. Každý rodič by zaň dal aj posledné peniaze. Choroba a úrazy si však nevyberajú. Okrem zdravotných majú aj finančné dopady, na ktoré rodiny často nie sú pripravené. Ako poistiť dieťa a je to vlastne nevyhnutné?

Hovorí sa, že najlepšie poistené dieťa je dobre poistený rodič. Je to však skutočne tak? Kým pri dospelých kryje poistenie chorobu, úraz alebo smrť živiteľa rodiny, pri deťoch ide o ochranu najzraniteľnejšieho článku reťazca.

V prvom rade by mala byť poistená hlava rodiny, teda ten, kto tvorí jej hlavný príjem. Nasledovať by mal životný partner. A v ďalšom rade sú to deti. Prečo?

Choroba dieťaťa = výpadok príjmu rodičov

Predstavte si situáciu, kedy vaše dieťa ochorie. Zvyčajne si to vyžaduje prerušenie pracovnej činnosti jedného z rodičov. Či už ide o ošetrovanie potomka počas liečby, alebo starostlivosť v prípade vážnych následkov, má to dopad na rodinné financie.

Peniaze z poistky dieťaťa dokážu v tomto prípade pomôcť rodičom s nákladmi na liečbu a starostlivosť.

Aké riziká deťom hrozia?

Ochorenia a úrazy detí nie sú ničím zvláštnym. Podľa Úradu verejného zdravotníctva SR bolo v roku 2021 hospitalizovaných viac ako 22 tisíc detí vo veku do 14 rokov z dôvodu rôznych ochorení. Medzi najčastejšie detské choroby patria respiračné infekcie, gastrointestinálne infekcie, choroby močových ciest, zápaly stredného ucha a ďalšie, ako napríklad osýpky, mumps alebo rubeola.

V roku 2021 bolo na Slovensku zaznamenaných viac ako 18 tisíc úrazov detí.

Pri úrazoch je štatistika podobná. Podľa Úrazového informačného systému SR bolo v tom istom roku zaznamenaných viac ako 18 tisíc úrazov detí. Z nich približne 12 percent si vyžadovalo hospitalizáciu. Medzi najčastejšie patria pády, úrazy pri športovej aktivite, úrazy v domácnosti, dopravné nehody a úrazy spôsobené nebezpečnými hračkami.

Čo si poistiť

Poistenie kritických chorôb dieťaťa by malo byť nastavené na poistnú sumu aspoň 12 tisíc eur. Cieľom je zabezpečiť v prípade diagnostikovania niektorej z definovaných chorôb okamžité plnenie. Práve to je rozhodujúce pre včasnú a adekvátnu zdravotnú starostlivosť, čím sa zvyšuje šanca na uzdravenie.

Podľa viacerých štatistík predstavujú priemerné náklady na doplnkovú liečbu rakoviny v prvom roku liečby sumu vo výške 12 tisíc eur. Dôvodom je najmä to, že slovenské verejné zdravotníctvo aktuálne registruje len 35 zo 111 inovatívnych liekov na liečbu rakoviny schválených Európskou liekovou agentúrou. Ostatné si treba doplácať. Dostupnosť registrovaných onkologických liekov je na Slovensku pritom len 32 percent.

Medzi ostatné časté diagnózy u detí patrí cukrovka. Podľa štatistík Národného centra zdravotníckych informácií z roku 2021 bolo najviac novodiagnostikovaných pacientov s cukrovkou vo veku päť až deväť rokov a veľmi častý výskyt je aj u detí vo veku desať až 14 rokov.

V prípade úrazov by to malo byť zahrnuté poistenie trvalých následkov úrazu s progresiou. Znamená to, že plnenie od poisťovne bude rásť s výškou poškodenia zdravia dieťaťa.

Na čo si dať pozor

Poisťovne umožňujú poistiť dieťa od narodenia resp. od šiesteho týždňa života až do 25 rokov.  Odporúčame ich poistiť  cez zmluvu rodičov. Je to lacnejšie, ako poistenie v samostatnej zmluve.

Pozor na spájanie poistenia do jedného produktu so sporením. Hoci to bolo v minulosti populárne, dnes sú na zhodnocovanie peňazí oveľa lepšie možnosti. Podielové alebo ETF  fondy dosahujú vyššie výnosy aj pri nižších poplatkoch. Navyše s úsporami je možné flexibilne narábať bez pokút alebo výpovedných lehôt. Chcete o tom vedieť viac? Kliknite sem.

Rozhodnite sa dobre

Ak sa rozhodnete pre životné poistenie dieťaťa, mali by ste si byť istí, že ste pochopili podmienky a špecifiká daného produktu. Každá rodina je jedinečná a má svoje finančné priority. Aj ponuka poisťovní je preto osobitá. Nie je teda možné vybrať produkt, ktorý je univerzálne vhodný pre každého a práve preto je tu Moneyhoon.

V Moneyhoon nie sme riadení žiadnou finančnou inštitúciou a preto vám nestranne poradíme tak, aby poistenie vyhovovalo v prvom rade vašim potrebám. Pre viac informácií navštívte tento link.

Potrebujete poradiť?
Naďa Masarovičová
Naďa Masarovičová
Expertka na životné a neživotné poistenie
Dlhoročná expertka na životné a neživotné poistenie, ktorá vám pomôže s nastavením poistenia toho, čo je vo vašom živote najdôležitejšie.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Ako zostať finančne nezávislý v prípade nečakaných udalostí?
S týmto návodom budete dostatočne chránený.
Odteraz si môžete nahrať vaše zmluvy.
Nahrajte a ľahko spravujte svoje finančné produkty.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.