Čo majú spoločné osobné financie s letom v balóne? Viac, než si myslíte

co-maju-spolocne-osobne-financie-s-letom-v-balone-viac-nez-si-myslite

Pri diskusii o správe osobných financií často hovorím, že je to podobné ako pilotovať teplovzdušný balón. Prečo? Skúste si to predstaviť – pri oboch situáciách sa nesmiete poddať strachu z výšok, najmä ak chcete lietať vysoko a plachtiť stabilným tempom. Všetko čo potrebujete pre „pohodlný let“, je udržiavať dosť horúceho vzduchu a balansovať výšku a smer svojho letu.

Podobne je to aj s vašimi financiami. Slobodu a menej stresu zo správy osobných financií je možné dosiahnuť len s istou dávkou kontroly a starostlivosti. Napriek tomu to je to podľa nášho interného prieskumu (uskutočnenom na reprezentatívnej vzorke viac než tisíc respondentov) stále veľkým problémom pre mnohých Slovákov. Píše CEO Moneyhoon Erik Čebík.

Ako udržať svoj kurz?

Prvé pálčivé chvíle pritom prichádzajú už pri samotnej príprave na let, teda v našom prípade pri plánovaní. Iba necelých 30 % Slovákov si totiž robí svoje plány s financiami tak, aby neminuli viac ako v daný mesiac zarobia. Dobrým základom je, že aspoň každý štvrtý z nás si stanovuje limity na jednotlivé kategórie, za ktoré chce utrácať svoje peniaze. To je dobré znamenie, pokiaľ chcete stabilne lietať a udržiavať svoj kurz.

Stále však existuje relatívne veľké množstvo (18,8 %) tých, ktorí minú svoj horúci vzduch príliš rýchlo a ďaleko pred cieľom začnú klesať. Na to, aby ste mohli pohodlne letieť, je zásadné udržať svoj mesačný cashflow v pluse. Pozrite sa preto spätne, ako minulý rok vyzeralo vaše hospodárenie mesiac po mesiaci, aby ste zistili, kde vo vašom balóne unikal vzduch. Snažte sa prísť na to, prečo ho na niektorých miestach uniklo viac, ako by ste si želali. Z našich skúseností za to najčastejšie môže práve absencia disciplíny v sporení na horšie časy. Dokazujú to tiež dáta z prieskumu, ktoré hovoria, že takmer 60 % Slovákov tvrdí o sebe, že nemajú vytvorenú finančnú rezervu. Dôvody sú pritom banálne, 12 % z vás to nevie robiť efektívne, ďalších 28 % nevie odkladať dosť a polovica respondentov uviedla, že aj keď si čosi odložia, zvyčajne to použijú na niečo úplne iné a rezerva sa stratí.

Až 40 % Slovákov neinvestuje či nijako nezhodnocuje svoje financie.

Finančná rezerva pritom slúži ako nástroj na let v bezpečnej výške a schopnosť manévrovania pri nepredvídateľných situáciách. Vaša finančná rezerva by mala v ideálnom prípade dosahovať výšku troch mesačných platov a vyššie. Schopnosť vytvárať rezervu je však možné aj nezávisle od príjmu. Napríklad investovaním. Práve dnes je investovanie často skloňované takmer všade ako nástroj na ochranu našich príjmov a úspor voči rastúcej inflácii. Aj napriek jasným ukazovateľom až 40 % Slovákov neinvestuje či nijako nezhodnocuje svoje financie. Štvrtina z nich to odôvodňuje tým, že sa bojí rizika, či argumentom, že na to nie je správna doba. A to je chyba! Pravidelné investovanie, hoci aj v menších sumách, váš pomyselný balón nemusí vôbec brzdiť, práve naopak, vďaka nemu dokonca môžete stúpať rýchlejšie.

Erik Čebík, CEO Moneyhoon a autor článku
Erik Čebík, CEO Moneyhoon a autor článku

Zbavte sa závaží, ktoré vás ťahajú dolu

Nech už ste akokoľvek vysoko, určite udržiavajte stabilný prísun horúceho vzduchu. Vaše príjmy nemôžu vypadnúť a balón spľasnúť, inak sa budete rútiť k zemi. Ak letíte zároveň so závažím vo forme dlhov, snažte sa ich znížiť alebo udržať na únosnej miere. Urobte si základný prehľad, aký dlh máte, v akej cene a úrokovej sadzbe a porovnajte jeho výšku splátok s vaším príjmom. Až 10 % opýtaných totiž uviedlo, že vôbec nevie, aká je ich presná výška splátky a až 70 % pravidelne neprehodnocuje svoje produkty. To znamená, že hoci na trhu môžu byť oveľa priaznivejšie podmienky pre váš let, vy sa o ne nezaujímate. Opäť škôlkarska chyba, ktorá predstavuje zbytočnú záťaž pre váš balón.

Chápem, že pre mnohých môže byť orientácia v správe svojich osobných financií chaotická a niekedy až „bolestivá“. No finančná sloboda si vyžaduje zodpovednosť. V Moneyhoon si uvedomujeme, že je pred nami dlhá cesta edukácie spoločnosti, ktorá podľa nášho prieskumu vo veľkom priznáva, že financie mnohí nedokážu plánovať a dokonca často ani nesledujú pohyby na svojich účtoch. Dôležité je preto s finančným manažmentom začať a vytrvať. Či už sa rozhodnete využiť excelovú tabuľku, alebo digitálny nástroj, rozhodne to bude stáť za to a podarí sa vám odbúrať zbytočný stres z peňazí, ktorý má väčšina ľudí.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.