Čo všetko treba vedieť o refinancovaní hypotéky?

Hypoteka refinancovanie fixacia vypocet

Uvažujete o refinancovaní hypotéky, no neviete sa rozhodnúť? Prenos úveru do inej banky, či zmena fixácie úrokovej sadzby vo vašej súčasnej banke, si vyžadujú dôkladné zváženie všetkých plusov a mínusov.

Prepočet výhodnosti refinancovania nie je jednoduchý. Vstupuje do neho viacero parametrov. Spísali sme pre vás kroky, ktoré by ste mali vedieť.

Čo je dôležité vedieť pri refinancovaní hypotéky

  1. Skôr ako sa rozhodnete refinancovať svoju hypotéku, oslovte svojú súčasnú banku a požiadajte ju o zmenu, ktorú by ste chceli urobiť. Zamerajte sa na cieľ, ktorý chcete dosiahnuť. Môže to byť nová doba fixácie, úprava výšky mesačnej splátky či zníženie preplatenia. Niektoré banky vám dokážu vyjsť v ústrety.
  2. Za zmenu fixácie alebo zmenu doby splatnosti hypotéky mimo výročia si banky zvyčajne účtujú administratívne poplatky. Sú však nižšie ako pri predčasnom splatení úveru. Ak je však váš zostatok hypotéky veľmi nízky, môže byť výhodnejšie zmenu odložiť. 
  3. Keď si hypotéku refinancujete mimo výročia fixácie, banka si účtuje poplatok do výšky jedného percenta z aktuálneho zostatku vyplácaného úveru. Niektoré banky však tento poplatok pri prenose hypotéky k nim klientom preplácajú alebo kompenzujú vrátením jednej až troch mesačných splátok. Výška takto preplateného poplatku môže byť limitovaná napr. sumou 1 500 eur alebo inak. 
  4. K novej hypotéke treba vždy doložiť znalecký posudok. Pri refinancovaní však nie je vždy potrebný nový posudok. Niekedy stačí len aktuálna fotodokumentácia a starý znalecký posudok. V niektorých prípadoch sa dá využiť aj ocenenie nehnuteľnosti interným znalcom banky, ktoré je bezplatné.
  5. V prípade, že nová hypotéka nie je vyššia ako vyplácaná hypotéka o viac ako päť percent alebo dvetisíc eur (vždy nižšia z týchto hodnôt) a zároveň nová splátka nie je vyššia ako aktuálna, nie je potrebné dokladovanie príjmu. To však neznamená, že príjem nemusíte mať. Banka preveruje existenciu zamestnania alebo pokračovanie podnikateľskej činnosti.

Ako mať prehľad o hypotékach na jednom mieste?

Moneyhoon vám poskytne presné a spoľahlivé informácie o ponukách na trhu. Ponúka modelovú kalkulačku, do ktorej zadáte potrebné informácie o vašej aktuálnej hypotéke a dostanete odporúčanie najlepšieho riešenia.

Moneyhoon je iný ako ostatné aplikácie. Online vyhodnotenie je skutočne online a na pár klikov. Navyše nie je podmienené zadaním kontaktných informácií. Skúste to, je to zadarmo.

Čo všetko zistí Moneyhoon za vás

  • Ako sa zmení vaša splátka hypotéky, keď vám skončí fixácia? 
  • Aké podmienky vám poskytne vaša banka, ak požiadate o zmenu fixácie úrokovej sadzby predčasne?
  • Čo máte urobiť, aby ste preplatili čo najmenej? 
  • Ako musíte preukázať svoj príjem, ak ste podnikateľ? 
  • Aké poplatky budete platiť pri refinancovaní alebo pri zmene sadzby v aktuálnej banke?

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.