Máte už poistku proti úspechu?

sky park bratislava starsi muz poistku investovanie moneyhoon

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Máte poistku? Myslím akékoľvek poistenie, ktoré ste uzatvorili preto, že ste chceli, nie z povinnosti (ako napr. PZP).

Možno máte nejakú úrazovú poistku. Alebo máte poistený váš byt. Prípadne si z času na čas kúpite cestovné poistenie?

Nepredvídateľných udalostí, pred ktorými sa možno poistiť, je veľa. Nemá zmysel vypisovať ich všetky. Sú rozdielne, no jedna vec ich spája: sú ochranou pred tým, čomu by sme sa najradšej vyhli. Zlámaným rebrám po páde na schodoch. Vytopený byt. Auto, ktoré v zahraničí vypovie službu.

Život ale nie je len mozaikou zlých a nepríjemných momentov. Naopak, veľký priestor v ňom majú aj pozitívne zmeny. Myslím najmä na tie, vďaka ktorým sa svet stáva lepším miestom pre život. A vybavuje sa mi pritom tvár Hansa Roslinga, energického Švéda, ktorý sa podpísal pod jednu z najznámejších správ o tom, že „svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme“. Ak ste nečítali jeho Moc faktov (v origináli Factfulness), zmeňte to.

Riziko je šťastie, rozdiel je len v znamienku

Prečo spomínam to, ako sa svet mení k lepšiemu? Pretože táto zmena je tiež „rizikom”. No na rozdiel od tých, o ktorých už bola reč, toto „riziko“ má pozitívne znamienko. Nikto o ňom takto nehovorí a keď predsa, obvykle sa označuje za „šťastie“.

Takýmto „šťastím“ môže byť nájdenie lieku proti rakovine. Pilulka proti obezite. Pokroky umelej inteligencie? Aj tie majú potenciál výrazne zmeniť svet k lepšiemu. Netuším, kedy k jednotlivým prelomom v poznaní ľudstva dôjde. Ani to, čo vôbec môžeme očakávať.

Ak ste ochotní poisťovať sa proti rizikám s negatívnym znamienkom (akejkoľvek formy „smoly“), ste poistení aj voči rizikám s pozitívnym znamienkom? Teda čomukoľvek, čo by sa dalo označiť za „šťastie“?

Možno už teraz krútite hlavou. „Ako sa vôbec dá poistiť voči pozitívnym zmenám?“ Nedáva vám to logiku? Pripúšťam, nie je to celkom intuitívny koncept.

Nvidia: v správny čas na správnom mieste

Keď píšem tento text, do otvorenia obchodovania na newyorskej burze ostáva rovná štvrťhodina. Už niekoľko hodín je ale jasné, kto bude hlavnou hviezdou dňa: výrobca čipov Nvidia. Za prvé tri mesiace tohto roka dosiahol jej čistý zisk sedemnásobok toho, čo zarobila v prvom štvrťroku minulého roka. Jej tržby sa medziročne viac ako strojnásobili.

Predpovedať fenomenálny úspech tejto spoločnosti a razanciu, s akou sa o slovo prihlásila generatívna umelá inteligencia, pred pár rokmi nedokázal nikto. Aj Nvidia mala „šťastie“. Mala vo svojej ponuke správny produkt v správnom čase, na správnom trhovom segmente.

Dnešnú realitu som si pred pár rokmi nevedel predstaviť. A hoci som si to vtedy neuvedomoval, začal som sa poisťovať proti tomu, že svet sa bude stále zlepšovať. Že stále sa nájde množstvo ľudí, ktorí budú ochotní neúnavne hľadať, obhajovať, zlepšovať… Jednoducho meniť svet k lepšiemu.

To, že dnes akcie Nvidie pravdepodobne vyrazia prudko nahor, pocítim aj ja. A je solídna šanca, že aj vy. Stačí, ak ste v druhom pilieri alebo máte svoje úspory v niektorom z populárnych indexových ETF fondoch. Hodnota vašich investícií pôjde zrejme nahor.

Investovanie nie je nič iné, len poistkou pre prípad, že v budúcnosti bude svet o čosi lepší. Možno v ňom nebude priestor pre civilizačné choroby, možno sa nájde odpoveď pre hladujúcich. Možno… Neviem. Netuším.

Komu sa takéto veľké ciele podarí dosiahnuť, porastie.

Spôsob, akým sa na tomto raste zviesť, existuje. Nie je už toto samo o sebe skvelá správa?

Potrebujete poradiť?
Michal Nalevanko
Expert na investičné poradenstvo
Bývalý člen reformného tímu, ktorý stál pri vzniku druhého dôchodkového piliera. Michal je autorom inovatívnej stratégie dlhodobého investovania, ktorú si teraz môžete vyskúšať aj vy.

Odporúčané články

mlady zivnostnik financna rezerva moneyhoon

Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte finančnú rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.