Pracujete, zarábate a míňate ako živnostník, podnikateľ či freelancer? Nevytvárate si finančnú rezervu a platíte len minimálne odvody do Sociálnej poisťovne? Ľudia mladší ako 30 rokov často nemyslia na neočakávané situácie, čo je chyba. Prečo sa pripraviť na nepredvídateľné udalosti a ako na to?
Nedostatočná finančná rezerva
Minimálna finančná rezerva by mala pokryť aspoň šesťmesačné, ideálne však ročné výdavky na život. Takýto finančný vankúš sa tvorí dlhšiu dobu a mnoho mladých ľudí ho preto logicky nemá.
Nie je však správne spoliehať sa na štát. Vedeli ste, že ak platíte štátu minimum, toľko od neho aj dostanete? Podľa štatistík Sociálnej poisťovne si minimálne odvody platí zhruba 157 tisíc živnostníkov (SZČO). Je to 30 percent ich celkového počtu.
Aj v prípade, že si odvody platíte, kompenzácia štátu je nízka. Napríklad čiastočný invalidný dôchodok predstavuje v priemere 283 eur a plný invalidný dôchodok 514 eur.
Nárok naň sa odvíja od počtu odpracovaných rokov. Napríklad ľudia vo veku 28 až 34 rokov musia platiť odvody do Sociálnej poisťovne minimálne päť rokov, aby mohli invalidný dôchodok získať.
Prečo je dôležité mať finančnú rezervu?
Neočakávané výdavky: Život je plný prekvapení a nie vždy príjemných. Môže sa vám pokaziť auto, prísť zdravotný problém alebo aj stratiť zamestnanie či projekt, na ktorých pracujete. Finančná rezerva pomôže zvládnuť tieto situácie bez nutnosti zadlžovania.
Pocit bezpečia: Vedomie, že máte odložené peniaze na horšie časy, prináša pocit bezpečia a znižuje stres spojený s finančnými problémami.
Flexibilita a nezávislosť: Finančná rezerva umožňuje väčšiu slobodu pri rozhodovaní. Môžete napríklad zmeniť svoje pracovné nastavenie, ak nie ste spokojní, alebo sa presťahovať za lepšími príležitosťami.
Ako začať tvoriť finančnú rezervu?
Stanovenie cieľa: Prvým krokom je určiť si, koľko peňazí by ste chceli mať v rezerve. Ideálny cieľ je mať nasporené peniaze na tri až šesť mesiacov základných životných nákladov. Viete koľko peňazí potrebujete na jeden mesiac? Nezabudnite do tejto sumy zarátať okrem pravidelných účtov aj výdavky na jedlo, benzín, lieky a ďalšie nevyhnutnosti, ktoré sa s vašim životom spájajú.
Analyzujte svoje výdavky: Zistite, koľko míňate na rôzne kategórie výdavkov. Toto vám pomôže identifikovať oblasti, kde môžete ušetriť. Pomôžte si nástrojom Moneyhoon, ktorý automaticky rozkategorizuje vaše platby. Je presnejší ako váš klasický internetbanking.
Vytvorte si rozpočet: Po zostavení rozpočtu si môžete lepšie naplánovať, koľko peňazí môžete mesačne odložiť na rezervu. Určte si pevný cieľ a dodržujte ho. Napríklad si určte, že každý mesiac 10-20 % vašich príjmov odložíte na rezervu.
Choroba si nevyberá
Vážne situácie ako úrazy a ochorenia si pritom nevyberajú a postihujú aj ľudí v mladšom veku. Podľa Sociálnej poisťovne je každý dvanásty obyvateľ Slovenska v produktívnom veku invalidný. Ide spolu o 224 tisíc ľudí.
Mnohí sa pritom mylne domnievajú, že sa ich invalidita netýka, pretože nevykonávajú fyzicky náročnú prácu ani nepraktizujú žiadne nebezpečné športy. Riziko úrazu teda u nich nie je vysoké.
Zabúdajú však na choroby. Tie sú dôvodom až 97 percent prípadov invalidity obyvateľov Slovenska. Najčastejšie ide o nádory, choroby svalovej a kostrovej sústavy alebo duševné choroby. Mnohé zdravotné ťažkosti sa spájajú s moderným spôsobom života. Ide o psychické problémy či vyhorenie z neustáleho stresu. Ďalej ide o zdravotné problémy spojené so sedavým spôsobom života ako problémy s chrbticou či zápal karpálneho tunelu, spojený s presilenou rukou, ktorá obsluhuje počítač. Takéto diagnózy prinášajú výpadok príjmu aj na niekoľko mesiac a to môže s vašim finančným rozpočtom poriadne zamávať.
Byť finančne nezávislý
Zostať finančne nezávislý znamená mať prostriedky nevyhnutné na život aj v náročnejších situáciách, teda aj počas vyšetrení a liečby choroby. Tvorba finančnej rezervy by mala byť prioritou pre každého mladého človeka, ktorý chce dosiahnuť finančnú nezávislosť a stabilitu. Hoci začiatok môže byť náročný, s postupným a disciplinovaným prístupom je možné vytvoriť bezpečnostný vankúš, ktorý vám poskytne pokoj v duši a istotu v nepredvídateľných situáciách. Pamätajte, že každý malý krok k vytovreniu finančnej rezervy je krokom k lepšej budúcnosti.
Okrem finančnej rezervy sa môžete pripraviť na nečakané situácie aj so životným poistením. Práve to je najvýhodnejšie v mladom veku, kedy má človek svoju zdravotnú kartu relatívne prázdnu.
V prípade, že nemáte dostatočnú rezervu a šetríte na odvodoch, je pre vás životné poistenie rýchle „must have“ riešenie. Jeho cena začína už od niekoľkých desiatok eur mesačne, ktoré by ste minuli za jeden večer v bare.
Chcete vedieť, ako takéto poistenie má vyzerať, z čoho sa skladá a ako sa počíta?
Vyskúšajte našu bezplatnú online kalkulačku zadarmo. Po zadaní niekoľkých údajov sa dozviete, či a ako veľmi potrebujete životné poistenie.
Alebo sa obráťte priamo na Matúša Kuchtu, experta na životné poistenie v Moneyhoon, ktorý vám rád poradí a pomôže s vysvetlením a vybavením životného poistenie podľa vašich potrieb. Dohodnite si s ním nezáväznú konzultáciu nižšie.