Ste mladý živnostník, podnikateľ či freelancer a nemáte rezervu? Myslite na zadné vrátka už teraz

rezerva zivnostnik

Pracujete, zarábate, míňate ako živnostník podnikateľ či freelancer? Netvoríte si finančnú rezervu a odvody do Sociálnej poisťovne platíte čo najnižšie. Ľudia mladší ako 30 rokov vo väčšine prípadov nemyslia na zlé situácie a je to chyba. Prečo? A ako sa pripraviť na neočakávané udalosti?

Nedostatočná rezerva

Minimálna bezpečnostná rezerva by pritom mala pokryť aspoň šesťmesačné, ideálne však ročné výdavky na život. Takýto finančný vankúš sa tvorí dlhšiu dobu a mnoho mladých ľudí ho preto nemá.

Nie je správne spoliehať sa na štát. Vedeli ste, že ak platíte štátu minimum, toľko od neho aj dostanete? Podľa štatistík Sociálnej poisťovne si minimálne odvody platí zhruba 157 tisíc živnostníkov (SZČO). Je to 30 percent ich celkového počtu.

Aj v prípade, že si odvody platíte, kompenzácia štátu je nízka. Čiastočný invalidný dôchodok predstavuje v priemere 231 eur a plný invalidný dôchodok 419 eur.

Nárok naň sa odvíja od počtu odpracovaných rokov. Napríklad ľudia vo veku 28 až 34 rokov musia platiť odvody do Sociálnej poisťovne minimálne päť rokov, aby mohli invalidný dôchodok získať.

Choroba si nevyberá

Vážne situácie ako úrazy a ochorenia si pritom nevyberajú. Invalidný je podľa Sociálnej poisťovne každý 12ty obyvateľ Slovenska v produktívnom veku. Ide spolu o 224 tisíc ľudí. 

Mnohí si pritom myslia, že sa ich invalidita netýka, pretože nevykonávajú fyzicky náročnú prácu a neprevádzkujú žiadny nebezpečný šport. Riziko úrazu teda u nich nie je vysoké.

Zabúdajú však na choroby. Tie sú dôvodom až 97 percent prípadov invalidity obyvateľov Slovenska. Najčastejšie ide o nádory, choroby svalovej a kostrovej sústavy alebo duševné choroby. Takáto nelichotivá štatistika prináša so sebou výpadok príjmu aj na niekoľko mesiac a to môže s finančným rozpočtom zamávať.

rezerva zivnostnik
Zdroj: Unsplash

Byť finančne nezávislý 

Zostať finančne nezávislý znamená mať prostriedky nevyhnutné na život aj v náročnejších situáciách, teda aj počas vyšetrení a liečenia choroby. Veľká časť mladých ľudí nemá dostatočnú hotovostnú rezervu. Nedokážu si tak pokryť výdavky na liečbu vážnejšieho ochorenia a kompenzovať si niekoľkomesačný výpadok príjmu. Skúste si vypocítať koľko mesačne na svoje nevyhnutné potreby miniete a vynásobte to šiestimi mesiacmi. Máte takúto rezervu?

Okrem finančnej rezervy sa môžete pripraviť na nečakané situácie aj so životným poistením. Práve to je najvýhodnejšie v mladom veku, kedy má človek svoju zdravotnú kartu relatívne prázdnu.

V prípade, že nemáte dostatočnú rezervu a šetríte na odvodoch, je pre vás životné poistenie „must have“. Jeho cena začína už od niekoľkých desiatok eur mesačne, ktoré by ste minuli za jeden večer v bare.

Chcete vedieť, ako takéto poistenie má vyzerať a z čoho sa skladá či ako sa počíta? Vyskúšajte online a zadarmo tu. Vyvinuli sme kalkulačku, ktorá vám po vyplnení niekoľkých údajov ukáže relevantné dáta. V Moneyhoon nie sme riadení žiadnou finančnou inštitúciou. Chceme posúvať osobné financie vpred a byť tak naozaj modernou a nezávislou finančnou platformou.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.