Kedy je menej viac a ako pravidelnosť prebíja intenzitu… aj vo financiách

pravidelnost financie investovanie

Toto je výber zaujímavostí a postrehov zo sveta (osobných) financií za posledné obdobie. Ak vám tento článok prišiel užitočný, môžete ho odoberať formou nášho pravidelného Moneyhoon weekly newslettera.

Píše Erik Čebík, CEO Moneyhoon.

Jeden z tých náročnejších týždňov… choré deti doma, z práce neubúda, človek sa prepína z človeka na robota, aby stíhal, čo sa dá. (Pozdravujem Jarku ;). V tomto móde, kde ide o prežitie (áno, trochu zveličujem) je ťažké napĺňať tých pár vecí, ktoré som si na tento rok predsavzal… konkrétne prečítať 20 strán literatúry faktu (“non-fiction”) denne a behať 2x týždenne.

Zobral som si poučenie od Kahnemana a spravil z predsavzatia pravidlo, nech nemusím o veciach opakovane premýšľať a rozhodovať sa. (O tejto téme sme písali v newsletteri z 19. januára 2024). Pod ťarchou okolností je to však ťažšie ako som čakal.

A tak si pomáham opäť – tentokrát už spomínaným Jonahom Bergerom a jeho knihou The Catalyst, kde spomína nasledovné: “Chcete zmeniť niečí názor?  Skúste radšej požiadať o menej, ako tlačiť na viac. Znížte veľkosť požiadavky tak, aby sa zmestila do jeho/jej zóny akceptácie. Zvýšite tým nielen šancu na úspech s danou vecou, ale aj pravdepodobnosť väčšej (a trvácnejšej) zmeny neskôr”.

Aplikujem, na sebe. Znižujem rozsah, nie frekvenciu. Tri strany denne sú omnoho menej ako 20, ale nekonečne viac ako 0. Rozsah behu krátim… pointa je ísť a nezostať doma. Pravidlo takto zostáva, efekt sa môže úročiť. Krása je v tom, že malé veci sa ľahšie robia a v čase násobia.

pravidelnost financie beh moneyhoon

Prenesene do iných oblastí vrátane financií:

  • Investujte každý mesiac, aj keby to malo znamenať, že namiesto 150 EUR na svoj investičný účet pošlete 5 EUR. Ak ste nezačali, začnite aj s malou čiastkou, skúsenosť za to stojí.
  • Nemáte poriadok vo svojich financiách?  Zaraďte len jeden svoj produkt do správy od Moneyhoon. Budete mať o starosť menej.
  • Ruší vás nekonečný prúd emailov v práci? Vypnite ich na 30 minút denne.
  • Pijete 4 a viac káv denne? Dajte si jednu kávu denne  -> bez kofeínu.
  • Nedarí sa vám byť 3 krát v gyme na 90 minút? Zacvičte si tri krát aj po štvrťhodine doma.
  • Sú pre vás soboty po ťažkom piatku v meste bolestivé? Heh, tu nepomôže nič… Jedine, že by ste raz za 4-6 týždňov “piatoček” vynechali.


Pripomínam sa opäť s našim krátkym 5 minútovým prieskumom na tému správy finančných produktov. Sľubujem, že každý váš postreh a nápad poctivo osobne premyslím.

Odporúčané články

Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.