Návod: Čo robiť, ak vám končí fixácia hypotéky? Takto ušetríte

Nízkym úrokom odzvonilo. Obzerať sa na trhu po lacnejších hypotékach predtým, ako vám skončí fixácia, však má zmysel. Správnym postupom a načasovaním dokážete ušetriť tisícky eur. Ako na to?

Čo je výročie fixácie?

Výročie fixácie hypotéky je moment zmeny úrokovej sadzby na vašej hypotéke. Vaša aktuálna úroková sadzba sa zmení, tzv. “zafixuje” na ďalšie obdobie. Súčasne sa prepočíta výška vašej mesačnej splátky. V momente, keď vám končí fixácia môžete hypotéku vo svojej banke predčasne splatiť bez poplatku a následne preniesť do banky, ktorá poskytuje lepšie podmienky.

Prečo je dôležité riešiť to?

5 802 €. O toľko viac zaplatíte na úrokoch za 5 rokov ak svoju 130 tis. hypotéku necháte v nevýhodnej banke.

Modelový príklad uvažuje úrokovú sadzbu 5% p.a. v nevýhodnej banke a 4.2% p.a. v najvýhodnejšej banke.

Kedy je potrebné konať?

Banka vám 2 mesiace predtým, ako končí fixácia vašej hypotéky, pošle oznámenie o zmene úrokovej sadzby, v ktorom sa dozviete úrokovú sadzbu na ďalšie obdobie. Najneskôr v tento moment začnite konať.

Koľko času budete potrebovať?

10 minút na získanie ponúk všetkých bánk, nenavštívite ani jednu pobočku.

30 minút online konzultácia s expertom vtedy, kedy vám to vyhovuje.

1-3 nevyhnutné návštevy banky na podpis dokumentácie a žiadosti o predčasné splatenie.

S Moneyhoon vám tento proces bude trvať o 6-7 hodín menej a ušetríte 4-5 návštev bánk v porovnaní, ak by ste to riešili sami.

Mýtus: Splácanie úrokov odznova

Pri refinancovaní neprichádza k splácaniu úrokov “odznova”. Do nového fixačného obdobia vstúpite s rovnakou sumou vašej hypotéky, či už vo vašej alebo novej banke. A z tejto rovnakej sumy sa vypočíta vaša nová mesačná splátka.

Postup – ak vám končí fixácia hypotéky

moneyhoon navod refinanc

Dokumenty potrebné k schváleniu hypotéky v novej banke

  1. Aktuálna úverová zmluva
  2. Doklady totožnosti

Niektoré banky vyžadujú navyše:

  • Záložnú zmluvu
  • Znalecký posudok nie starší ako 3 až 5 rokov
  • Aktuálne fotky vašej nehnuteľnosti, ak je posudok starší ako 1 rok

Preukázanie príjmu

Banky vždy skúmajú existenciu príjmu. V prípade ak bude výška vašej novej mesačnej splátky vyššia ako súčasná splátka, banka skúma aj výšku príjmu.

Forma preukázania závisí od typu príjmu, ktorý máte. Ste živnostník či podnikateľ? Toto sú rady šité pre vás.

Nižšiu splátku na novej hypotéke možno dosiahnuť napríklad vykonaním mimoriadnej splátky alebo predĺžením doby splatnosti.

banner hypoteka vypocet hypokalkulacka

Potrebujete pomôcť?

Neviete akú hypotéku môžete aktuálne získať? Vyrátajte si to za pár minút a zadarmo cez našu unikátnu hypokalkulačku. Obsahuje aktuálne ponuky slovenských bánk. Nie ste si niečim istý? Prevedieme vás celým procesom s našimi dlhoročnými expertmi. Samozrejme zadarmo. Napíšte nám na hypoteka@moneyhoon.sk alebo cez čet dole vpravo.

Odporúčané články

dve ruky ai technologie moneyhoon

AI v práci je tu. Čo to znamená?

Zatiaľ s istotou nevieme, ale silne tušíme. Veľa pracovných pozícii sa zlúči alebo uzavrie bez náhrady. Najskôr tie menej komplexné ako reporting, neskôr aj pozície vo finančnom audite, rôznych formách kreatívy, zákazníckych službách, či finančnom poradenstve. A zaujímavé to vskutku bude, keď sa AI z generovania textu, či videa posunie k aktívnym operáciám – samostatný AI agent zistí, zatelefonuje, vybaví.

Čítať viac
euro bankovky 200 uverove maximum moneyhoon

Plánujete si vziať hypotéku? Poznať svoje úverové maximum je užitočné

Ak plánujete prostredníctvom hypotéky financovať kúpu nehnuteľnosti, výstavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, skôr, ako zložíte zálohu na kúpu alebo sa zaviažete k stavebným prácam, je dobré vedieť  aké úverové maximum môžete získať. Prečo? Aby ste neprišli o rezervačný poplatok alebo aby ste nemali problém s financovaním investičného zámeru.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.