Na koľko si zafixovať úroky hypotéky?

zafixovat-uroky-hypoteka-moneyhoon

Na ako dlho zafixovať úroky? Táto otázka trápi mnohých hypotekárnych klientov. V minulosti bola na Slovensku najpopulárnejšou fixácia na tri roky. V čase očakávaného zvýšenia sadzieb vlani prudko vzrástol záujem o dlhé, 10 – ročné obdobia. Ľudia sa snažili zaviazať si nízke úroky na čo najdlhšie obdobie. Na aké obdobie dáva zmysel si zafixovať úroky dnes?

Fixovať hypotéku na 3 alebo 5 rokov?

„Naši klienti si sadzbu fixujú najčastejšie na päť rokov,“ hovorí hypotekárny expert Moneyhoon, Martin Vacho. Vysvetľuje, že hoci sa stretáva aj s optimistami, ktorí čakajú, že sadzby na trhu pôjdu nadol už skôr, neodporúča im krátku fixáciu

„Medzi troj a päť – ročnou fixáciou nie je totiž takmer žiadny rozdiel v cene. Má teda zmysel využiť ochranu pred zvýšením sadzieb na dlhšie obdobie a v prípade skoršieho poklesu je možné požiadať banku o prehodnotenie úroku aj pred riadnym uplynutím doby fixácie,“ objasňuje odborník.

Medzi troj a päť – ročným fixom je rozdiel v sadzbe o pár desatín percenta. Pri priemernej hypotéke to robí niekoľko eur. Za ne si však dlžník kupuje o dva roky dlhšie pokojný spánok pre prípad, že by sadzby ešte ďalej rástli.

zafixovať úroky moneyhoon hypotéka

Banky sa chránia

Prognózovať na dlhé roky dopredu pritom nie je jednoduché. Pre tento rok sa počíta ešte s miernym nárastom. Sadzby Európskej centrálnej banky (ECB) by mali stúpnuť o 0,25 alebo 0,5 percenta.

„Myslím, že nasledujúce dva, tri roky budeme potom kolísať na úrovni, ktorú máme dnes. To samozrejme platí, ak sa nestane nič nepredvídateľné,“ predpovedá M. Vacho. Dodáva, že aj banky sa snažia klientov tlačiť k 5 ročnej fixácii, aby ich aj seba uchránili pred náhlymi výkyvmi.

ziskat-ponuky-hypotek-moneyhoon

Ďalšiu cenu peňazí ovplyvní vývoj ekonomiky. Najmä stav inflácie a rast HDP. Ak sa podarí skrotiť zdražovanie, ECB už nebude mať dôvod ďalej úroky zvyšovať. Možno pôjdu dole, no podľa odborníkov sa na hodnoty blízke nule už nedostaneme.

Zvoľte si istotu

„Snahou bežného človeka by však nemalo byť špekulovať na rast alebo pokles sadzieb ECB. Mal by sa skôr zamerať na ochranu pred nečakanými výkyvmi a voliť si istotu,“ dodáva M. Vacho. Vytvorte si dostatočne veľkú rezervu, s ktorou zostanete dlhodobo chránený.

Ak si neviete ako získať správnu a výhodnú hypotéku, neváhajte sa na nás obrátiť.

Potrebujete poradiť?
Martin Vacho
Expert na hypotekárne poradenstvo
Martin má za sebou cez 1 000 vyriešených hypoték, čo z neho robí zodpovedného poradcu pre financovanie vášho bývania.

Odporúčané články

mlada zena potrebuje zivotne poistenie

Čo by mali ženy v mladšom veku vedieť o životnom poistení?

Ženy prechádzajú počas niekoľkých rokov rôznymi životnými etapami. S prvou výplatou preberajú zodpovednosť samé za seba. Neskôr prichádza vlastné bývanie, rodina a s ňou deti. Z mladej ženy sa tak stáva živiteľka rodiny a matka. Všetky tieto životné situácie by malo reflektovať životné poistenie. Prečo? Ide napríklad o komplikácie pri tehotenstve, pôrode, či typicky ženské kritické choroby.

Čítať viac
Registrujte sa na odber
Zostaňte v obraze. Prihláste sa do nášho newslettera.
Súhlasím so zásadami ochrany osobných údajov.
Ako zostať finančne nezávislý v prípade nečakaných udalostí?
S týmto návodom budete dostatočne chránený.
Potrebujete poradiť od experta?
Zanechajte nám váš kontakt a ozveme sa.